Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Başbakanlık'tan Onuncu Kalkınma Planı Hazırlık Genelgesi

Onuncu Kalkınma Planı Hazırlıkları ile ilgili Başbakanlık genelgesi yayımlandı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan genelgede, günümüzde kalkınmanın; ekonomik büyümenin yanı sıra hukukun üstünlüğü, bilgi toplumu, uluslararası rekabet gücü, sürdürülebilir büyüme, insani gelişmişlik gibi kavramları da içine alacak şekilde çok boyutlu bir

yapi.com.tr / AA
Başbakanlık'tan Onuncu Kalkınma Planı Hazırlık Genelgesi

Onuncu Kalkınma Planı Hazırlıkları ile ilgili Başbakanlık genelgesi yayımlandı.Genelgede, önümüzdeki dönemde kamu yönetiminde stratejik bakışı esas alan, bireylerin ekonomik ve sosyal gelişimlerini destekleyen, ülkenin potansiyelini, bölgesel dinamiklerini ve insanların yeteneklerini harekete geçiren, ekonomik hayatta rekabet gücünü merkeze alan ve her alanda adaleti gözeten üretim odaklı bir yaklaşımın, kalkınma sürecinde belirleyici olacağı kaydedildi.

Amaç toplumu hak ettiği refah seviyesine ulaştırmak

Toplumu hak ettiği yüksek refah seviyesine ulaştırma yolunda, kalkınmanın belirtilen şekliyle gerçekleştirilmesi için Onuncu Kalkınma Planı çalışmalarının başlatıldığı ifade edilen genelgede, Kalkınma Planı'nın, ülkenin odaklanacağı dönüşüm alanlarını, hedef ve stratejilerini ortaya koyacak temel politika dokümanı olacağı bildirildi.

Daha önce 61. Hükümet Programıyla 2023 vizyonunun ortaya konulduğu hatırlatılan genelgede, bu amacın gerçekleştirilmesinde kamu kurum ve kuruluşlarının, üniversitelerin, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği içinde özveriyle çalışmalarının büyük önem taşıdığı, 2014-2018 dönemini kapsayacak olan Onuncu Kalkınma Planı'nın, bu vizyon doğrultusunda ve katılımcı bir anlayışla ülkenin bugüne kadarki kalkınma çabalarını daha da ileriye götüreceği kaydedildi.

Genelgede, sağlanan istikrar ve güven ortamı içerisinde gerçekleştirilen yapısal reformlar sayesinde, yaşanan büyük küresel krize rağmen ekonomik istikrarın korunduğu ve yüksek büyüme oranlarına ulaşıldığı, ülke olarak bu dönemde sergilenen dinamizmin ve dış şoklara karşı oluşturulan esnek yapının korunarak geliştirilmesinin, önümüzdeki dönem için ortaya konulacak hedeflerin gerçekleştirilmesinde güvence teşkil edeceği belirtildi.

Ülke sorunları ve çözüm önerileri kapsamlı şekilde tartışılacak

Küresel ölçekte yeni üretim ve tüketim bölgelerinin oluştuğu bir süreçte, Planın hazırlık çalışmalarının, ülkenin bu süreçten kazançlı çıkması için gerekli strateji ve politikaların tespit edilmesi açısından önemli bir fırsat olduğu ifade edilen açıklamada, ''Bu çalışmalar esnasında, ülke sorunları ve çözüm önerileri, kapsamlı ve ayrıntılı bir şekilde tartışılacaktır. Bu kapsamda, ülkenin geleceğine dair amaç ve fikir birliğine ulaşılabilmesi ve bu suretle Planın hayata geçirilebilmesi için toplumun tüm kesimlerince Onuncu Kalkınma Planı hazırlıklarına geniş bir katılım sağlanması büyük önem taşımaktadır'' denildi.

Kalkınma Planlarının hazırlık sürecinde katılımcılık anlayışının önemli unsuru olan özel ihtisas komisyonlarının kurulduğu belirtilen genelgede, Kalkınma Bakanlığının koordinasyonunda yürütülen; kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum temsilcileri ile akademik çevrelerin bir araya geldiği özel ihtisas komisyonlarının çalışmalarından elde edilen sonuç, değerlendirme ve önerilerin Plan hazırlıklarına katkı sağladığı kaydedildi.

Özel ihtisas komisyonları kurulacak

Genelgede, Onuncu Kalkınma Planı hazırlık çalışmalarında da aynı yaklaşım benimsenerek, Kalkınma Bakanlığı tarafından belirlenen konularda özel ihtisas komisyonlarının kurulacağı ayrıca, Kalkınma Bakanlığınca davet edilen uzmanlardan oluşan çalışma gruplarının oluşturulacağı, Kalkınma Bakanlığınca ihtiyaç duyulması durumunda, söz konusu listelerde değişiklik yapılabileceği, yeni komisyon ve çalışma gruplarının oluşturulabileceği ifade edildi.

Onuncu Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında kurulacak komisyonların ülke sorunları ve çözüm önerileri üzerinde yapacakları kapsamlı ve ayrıntılı çalışmaların, Planda yer alacak ilke ve politikaların belirlenmesine ışık tutacağı belirtilen genelgede, şunlar kaydedildi:

''Ayrıca, komisyon raporlarının; başta akademik çalışmalar olmak üzere diğer birçok çalışmaya kaynak teşkil etmesi nedeniyle, raporlarda yer alacak rakamsal veriler, analizler, politika ve proje önerileri büyük önem taşımaktadır.

Özel ihtisas komisyonları ve çalışma gruplarının; çalışma usulleri, katılımcı sayısı ve niteliği, bütün katılımcılardan azami düzeyde fayda sağlayacak bir anlayışla Kalkınma Bakanlığı tarafından belirlenecektir. Bu doğrultuda, özel ihtisas komisyonları ve çalışma gruplarında görev alacak temsilciler, Kalkınma Bakanlığınca ilgili kurumlardan yazıyla talep edilecektir. Bu şekilde komisyonlarda görev yapmak üzere ismen davet edilen temsilcilerin toplantılara katılması, ilgili kurum ve kuruluşlarca temin edilecek, isim verilmeyen durumlarda ise uygun temsilciler belirlenerek isim, unvan ve iletişim bilgileri Kalkınma Bakanlığına bildirilerek toplantılara düzenli olarak katılmaları sağlanacaktır.

Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda yürütülecek olan Onuncu Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları ile bu kapsamda kurulacak özel ihtisas komisyonları ve çalışma gruplarına bütün kamu kurum ve kuruluşlarınca gereken destek, katkı ve yardımın sağlanması hususunda bilgilerini ve gereğini önemle rica ederim''.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/basbakanliktan-onuncu-kalkinma-plani-hazirlik-genelgesi-_92046.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!