Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

2013-2015 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları Genelgesi

Kalkınma Bakanlığı'nın 2013-2015 dönemi yatırım programı hazırlıklarına ilişkin genelgesi Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. 2013-2015 dönemindeki kamu harcamalarında, kalkınma potansiyelini destekleyici mahiyette olan sosyal amaçlı alanlara ve altyapı yatırımlarına öncelik verilecek.

yapi.com.tr / AA
2013-2015 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları Genelgesi

Bakan Cevdet Yılmaz'ın imzasıyla yayımlanan '2013-2015 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları Genelgesi'nde Türkiye'nin ekonomi ve sosyal politikalarının temel amacının vatandaşların refah ve mutluluğunu artırmak olduğu belirtildi. Bu amaç doğrultusunda önceliklerin sürdürülebilir potansiyel büyüme hızına ulaşmak, istihdamı artırmak, cari işlemler açığını azaltmak, enflasyonu düşürerek fiyat istikrarını korumak, yurtiçi tasarrufları artırmak, kamu mali dengelerini iyileştirmek ve böylece makroekonomik ve finansal istikrarı korumak olduğu kaydedilen genelgede, şunlar kaydedildi:
     
''2023 stratejimizin nihai hedefi; bilgi toplumuna dönüşmüş, her alanda AB standartlarını yakalamış ve küresel ölçekte rekabet gücü yüksek, güçlü bir Türkiye'dir. 2023 stratejimizi gerçekleştirme yolunda ilerlerken, makroekonomik istikrarın sürdürülmesinin yanında, ekonominin dış etkenlere karşı dayanıklılığını artıracak, mal ve hizmet sektörlerinde verimlilik ve rekabet gücü artışlarını sağlayacak, uygun finansman kaynaklarına ulaşımı kolaylaştıracak makro ve mikro politikalara öncelik verilecektir''.
    
Kaynakların kullanımında istihdam ve verimlilik esası
    
Toplumun ekonomik ve sosyal sorunlarının çözülmesi ve ihtiyaçlarının zamanında karşılanması amacıyla kamu hizmetlerinin hız ve kalitesinin yükseltilmesi politikası doğrultusunda kamu yatırım ödeneklerinin öncelikli sektör ve alanlarda etkin kullanımının hedeflendiği belirtilen genelgede, kamu kaynaklarının tahsisinde ve kullanımında, hedeflenen büyümeye ve istihdama azami oranda katkı sağlanması ve kamu kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılmasının esas alınacağı ifade edildi.
     
Bu çerçevede, kamu kaynaklarının kullanımında, belirlenen politika ve öncelikler doğrultusunda hareket edilmesi, yürütülen faaliyet ve projelerin etkinlik ve verimlilik açısından gözden geçirilerek kamu harcamalarının sağlıklı bir temele kavuşturulmasının da esas olacağı kaydedilen genelgede, şu ifadeler kullanıldı:

''Kamu harcamalarında kalkınma potansiyelini destekleyici mahiyette olan sosyal amaçlı alanlara ve altyapı yatırımlarına öncelik verilecektir. Kamu kesimi yatırımları, bütüncül bir perspektif dahilinde özel kesim yatırımlarını tamamlayacak şekilde ele alınacak, Kamu-Özel İşbirliği yöntemlerinin daha da yaygınlaştırılmasıyla kamu altyapı yatırımlarında özel sektörün katılımını sağlayan uygulamalara ağırlık verilmeye devam edilecektir.

Kamu yatırımlarına ayrılan kaynaklar bir taraftan öncelikli sosyal ihtiyaçları giderecek ve üretken faaliyetleri destekleyecek nitelikteki altyapı alanlarına yönlendirilirken, yatırımların maliyet etkin, verimli ve zamanında gerçekleştirilmesine, mevcut sermaye stokunun daha etkin kullanılmasına ve yatırım harcamalarının en kısa zamanda ekonomik ve sosyal faydaya dönüştürülmesine özen gösterilecektir''.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/2013-2015-donemi-yatirim-programi-hazirliklari-genelgesi_102412.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!