Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Başkan Topbaş: “UNESCO'ya Mahalle Baskısı Yapılıyor”

İstanbul’un “Dünya Kültür Mirası”ndaki yerini değerlendirecek olan UNESCO’ya Türkiye’den bazı çevrelerin mahalle baskısı yaptığını açıklayan Başkan Topbaş, “AKM’de ve Muhsin Ertuğrul’da bize yapılan mahalle baskılarının bir benzeri, maalesef şimdi UNESCO nezdinde yapılmakta” dedi.

ibb.gov.tr
Başkan Topbaş: “UNESCO'ya Mahalle Baskısı Yapılıyor”

İstanbul’un “Dünya Kültür Mirası”ndaki yerini değerlendirecek olan UNESCO’ya Türkiye’den bazı çevrelerin mahalle baskısı yaptığını açıklayan Başkan Topbaş, “AKM’de ve Muhsin Ertuğrul’da bize yapılan mahalle baskılarının bir benzeri, maalesef şimdi UNESCO nezdinde yapılmakta” dedi.
 
Basın mensuplarıyla birlikte inşaatı büyük ölçüde tamamlanan Otogar-Bağcılar-Başakşehir Olimpiyat Köyü Metrosu’nu gezen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, törenin ardından UNESCO’nun İstanbul’u “Dünya Mirası Listesi”nden çıkararak “Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi”ne alması ihtimaliyle ilgili soruları cevaplandırdı.

Başkan Kadir Topbaş, gazetecilerin 25 Temmuz’da Brezilya’da yapılacak UNESCO toplantısında İstanbul’un “Dünya Kültür Mirası Listesi”ndeki yerinin değerlendirileceğini hatırlatması üzerine, “UNESCO’ya Türkiye’den bazı çevreler mahalle baskısı yapıyor. AKM’de ve Muhsin Ertuğrul’da bize yapılan mahalle baskılarının bir benzeri, maalesef şimdi UNESCO nezdinde yapılmakta” dedi.

İstanbul’da kültürel miras yüzyıllarca korundu

İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olduğunu ve şehrin 1453 yılında fethedilmesinin ardından hiçbir kültür eserinin tahrip edilmediğini ve üzerine yeni eserler konulduğunu anlatan Kadir Topbaş, İspanya’da 800 yıllık İslam medeniyetinin yok edildiğini belirterek, şöyle konuştu;

“İstanbul'da o dönemde eserlere dokunulmadı ve ilaveler yapıldı. Bize düşen bu eserleri geleceğe taşımak. Maalesef kendi hayatımda bu şehirde bir zamanlar çok önemli değerleri olan eserlerin nasıl dozerlerle yok edildiğini adeta yaşadım. Maalesef şehircilik adına çok şey yok edildi. Biz ise dönemimizde çok eseri ayağa kaldırdık ve buna devam ediyoruz. Ciddi yatırımlar yaptık, halen yapmaya devam ediyoruz, hem belediye olarak biz hem Valilik, Özel İdare ve Bakanlık... UNESCO’nun, maalesef yanlış bilgi aktarımları sonucunda farklı değerlemelerinin olduğunu üzülerek gördüğümü ifade etmek istiyorum. UNESCO yetkililerine, bunları anlattığım zaman, haksız bulmadılar beni. Şu anda İstanbul'da metroların Haliç’ten geçişle ilgili 2005 yılında hazırladığımız bir tasarı, bir proje konsepti kurulca onandı. Bu kararlar doğrultusunda biz bir çalışmayı hayata geçirmeye başladık ve özellikle tarafsız ve bilimsel çevrelerden de görüşler aldık, UNESCO’dan gelecek bu tip serzenişleri dikkate alacak şekilde, bir daha değerlendirmeler yaptık.”

“UNESCO’ya değerlendirme yazısı gönderdik”

Yeni bir değerlendirmenin imzalanarak Brezilya’da yapılacak toplantıya gönderildiğini ve toplantıda uzmanlar tarafından İstanbul’daki kültürel mirasın durumu hakkında detaylı bilgiler verileceğini aktaran Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Etkileşim anlamında ifadeler kullanılmakta. Bunlardan bir tanesi Sulukule dediğimiz Neslişah Mahallesi'ndeki çalışmalarla ilgili yapılan düzenlemeler, surlarla ilgili yapılan çalışmalar, bizim dönemimizde de Haliç Metro Geçiş Köprüsü ile ilgili... Biz burada tabii ki çevreye, özellikle Süleymaniye Camisi’ne, Haliç havzasına olumsuz etki etmemesini maksimum seviyede düşünerek bir tasarım yaptık. Ancak Atatürk Kültür Merkezi'ndeki mahalle baskılarına benzer baskılar, Muhsin Ertuğrul'da bize yapılan o baskıların benzeri de maalesef UNESCO nezdinde yapılmakta. O çevreler malum, maalesef her şeye karşı olmayı hüner edinmiş, iş yaptırmamak üzere her gün sabahleyin evlerinden çıkan insanlar. Onların bu kent hayatını nasıl etkilediklerini de ben burada ifade etmek istemiyorum. Bu itirazlarda bulunanların bu kente kattıkları kaç tane eser var onu da bilmek isterim. Tabii bunların doğru bilgilendirilme konusunda, UNESCO'ya, bilimsel, tarafsız heyetin raporunu gönderdik Bakanlık aracılığıyla.”

Selimiye Cami’nin çevresine neden bakılmıyor?

Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, karar vericilerin karar vermeden önce gelip İstanbul’u görmeleri gerektiğini vurgulayarak, “Türkiye'de bu konuda hassas olduklarını söyleyen, birçoğu da meslektaşım olan çevrenin de Edirne’deki Selimiye Cami’nin çevresindeki yapılarla nasıl etkileşime girdiğinin, yüreklerini hiç sızlatıp sızlatmadığını da öğrenmek isterim. Ne kadar müdahil oldular, kaç gün yazdılar, nerede durdular, nerede varlar, yoklar? Niye? Çünkü oradaki yönetim Cumhuriyet Halk Partili. Bu kadar net söylüyorum” diye konuştu.

Kadir Topbaş, UNESCO’nun toplantısından olumsuz bir karar çıkmasını beklemediklerinin altını çizerek, “Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nde şu anda zemin kazıklarını çaktık ve bitirdik. Üst sistem çalışmalarının ihalesi yapıldı ve çalışma devam ediyor. UNESCO’nun kararını mutlaka değerlendireceğiz, ama tarafsız bir gözle bakıldığı zaman böyle bir kararın çıkamayacağını, çıkmaması gerektiğini düşünüyorum. İnşallah yanlış bir karar, bizim de hoşumuza gitmeyecek bir karar çıkmaz diyorum” şeklinde konuştu.


 

http://www.yapi.com.tr/haberler/baskan-topbas-unescoya-mahalle-baskisi-yapiliyor-_80920.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!