Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Başkent Bitti, Özelleştirmede Sıra İstanbul'a Geldi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İGDAŞ özelleştirmesinde son noktaya gelindiğini, yöntem için çalıştıklarını ve bu yıl ihaleye çıkacaklarını açıkladı. Elektrik dağıtımda son üç bölge hariç özelleştirme süreci tamamlandı. Dün Başkent Doğalgaz’ın yüzde 80 hissesinin satışı da gerçekleşti ve ihaleyi 1.2 milyar dolarla MMEKA kazandı.

Radikal Gazetesi
Başkent Bitti, Özelleştirmede Sıra İstanbul'a Geldi

Kadir Topbaş, İGDAŞ için halen özelleştirme yöntemi üzerine çalışmalarımızı sürdürüyoruz dedi. FOTOĞRAF: DHA

Başkent Gaz'ın iki katı büyüklükte olan İGDAŞ özelleştirmede sona yaklaştı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, 'Bu yıl ihaleye çıkarız' dedi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İGDAŞ özelleştirmesinde son noktaya gelindiğini, yöntem için çalıştıklarını ve bu yıl ihaleye çıkacaklarını açıkladı. Elektrik dağıtımda son üç bölge hariç özelleştirme süreci tamamlandı. Dün Başkent Doğalgaz’ın yüzde 80 hissesinin satışı da gerçekleşti ve ihaleyi 1.2 milyar dolarla MMEKA kazandı. Başkent Gaz’ın özelleştirilmesi sonrasında ise gözler İGDAŞ’a çevrildi.

CNBC-e televizyonuna konuk olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İGDAŞ için bu yıl içinde ihaleyi gerçekleştirmeyi umduklarını söyledi.

Enerjide Türkiye’nin en büyük ihalesi olması beklenen İGDAŞ’ın özelleştirmesi konusunda çalıştıklarını açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İGDAŞ özelleştirmesinde son noktaya gelindiğini belirterek, “Halen özelleştirmenin yöntemi üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yıl ihaleye çıkarız” diye konuştu.

Başkent’in iki katı büyüklükte

4.2 milyon abone ve 4 milyar metreküplük doğalgaz tüketimi ile Başkent Gaz’ın iki katı büyüklüğündeki İGDAŞ için gelecek fiyat tekliflerinin 3 milyar doların üzerinde olacağı belirtiliyor.

Geçen hafta Boğaziçi Elektrik’in özelleştirme ihalesinde 3 milyar dolarlık teklifte bulunulmuştu. Bu rakam Türk Telekom ve Tüpraş’ın ardından üçüncü en yüksek rakama tekabül ediyor.

Gelir İstanbul’a kalacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İGDAŞ’ın özelleştirme hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürdüğü bu günlerde kulislerde dev şirkete kimlerin talip olacağına ilişkin çok sayıda söylenti de dolaşıyor. Bu arada Başkent Gaz’ın aksine bu ihaleye yabancı yatırımcıların da ilgi göstermesi bekleniyor. Fransız Gaz De France ve Rus Gazprom bu şirketlerin başında geliyor. Yerlilerden de büyük firmaların gözü yılın ihalesinde olacak.

İGDAŞ ihalesinden elde edilecek gelir ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne kalacak. (Radikal)

 

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/baskent-bitti-ozellestirmede-sira-istanbula-geldi_82064.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!