Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TMMOB: Şaibeli Başkent Doğalgaz İptal Edilmeli

Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, ‘şaibeli Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş. özelleştirme ihalesinin’ iptal edilmesi ve şirketin BOTAŞ’a devredilmesi gerektiğini öne sürdü. Çakar, yaptığı yazılı açıklamada, doğalgaz dağıtımının kamu hizmeti niteliğinde olduğunu ve bu hizmetlerin mahalli idarelerce yönetilmesi

Radikal Gazetesi
TMMOB: Şaibeli Başkent Doğalgaz İptal Edilmeli

Makine Mühendisleri Odası, sosyal devlet ilkesi gereği doğalgaz dağıtımının kamu hizmeti olduğunu belirterek Başkent Doğalgaz ihalesinin iptalini istedi

Makine Mühendisleri Odası (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, ‘şaibeli Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş. özelleştirme ihalesinin’ iptal edilmesi ve şirketin BOTAŞ’a devredilmesi gerektiğini öne sürdü. Çakar, yaptığı yazılı açıklamada, doğalgaz dağıtımından toplumdaki tüm bireylerin ihtiyaçları doğrultusunda ve eşit bir şekilde yararlandırılmalarının sağlanmasının sosyal devlet ilkesinin gereği olduğunu, bu yönüyle doğalgaz dağıtımının kamu hizmeti niteliğinde olduğunu ve bu hizmetlerin mahalli idarelerce yönetilmesi gerektiğini kaydetti.

Tüm kentsel kamu hizmetlerinin özelleştirilmesinin sermaye kesimlerine yeni rant alanı olarak sunulduğunu ifade eden Çakar, bu yönetim çerçevesinde Ankara’da EGO Genel Müdürlüğü’nde yürütülen kentsel doğalgaz dağıtım hizmetlerinin özelleştirilmesi amacıyla Başkent Doğalgaz Dağıtım Şirketi’ne dönüştüğünü belirtti.
Önceki gün yapılan açık artırma sonucu, Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş.’nin 1 milyar 211 milyon dolarla, MMEKA A.Ş.’ye verildiğini hatırlatan Ali Ekber Çakar, şunları kaydetti:

“Temel bir kamu hizmetlerinin devir ihaleleri, kamuoyunun bilgisinden özellikle saklanarak, kapalı kapılar ardında gerçekleştirildi. İhale şartnamesi için oldukça yüksek bir bedel belirlenmekte ve teklif verecek şirketler dışında ilgili kurum ve kuruluşların erişiminden kaçırılmaktadır. Oysa 4046 sayılı kanunun 2. maddesinde ’özelleştirme işlemlerinin değer saptaması da aleniyet içinde yürütülmesi’ ilkesi benimsenmiştir. Elektrik ve doğalgaz dağıtım kuruluşlarının ihale süreçlerinde ise büyük bir titizlikle gizlilik uygulanarak söz konusu aleniyet ilkesi ihlal ediliyor. 19 Temmuz 2010’da yapılması öngörülen ihale, BOTAŞ’ın mülkiyetinde olan ve Ankara’nın yıllık toplam tüketiminin yarısı kadar doğalgaz tüketen Baymina Enerji Santralı’na gaz ileten yüksek basınç hattının BOTAŞ’tan alınarak Başkent Doğalgaz Dağıtımına devrini sağlayacak YPK Kararı’nın alınabilmesi için ertelenmiştir. 19 Temmuz 2010 tarihli ve 2010/T-24 sayılı YPK Kararı, kamuoyundan gizlenmiş, ancak teklifçi şirketlere müjdelenmiştir.”

‘Alacaklara karşı BOTAŞ’a devredilmeli’

Açıklamasında, kamuoyundan gizlenen söz konusu YPK Kararı ile ciddi bir kamu zararına neden olunduğunu savunan Çakar, “Kamu zararına sonuçlar verecek olan şaibeli Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş. özelleştirme ihalesi iptal edilmeli, şirket, alacaklarına karşı BOTAŞ’a devredilmelidir” dedi. (Radikal)

 

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/tmmob-saibeli-baskent-dogalgaz-iptal-edilmeli_82063.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!