Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Başkent'e de En Yüksek Teklif Karamehmet ve Kazancı'dan Geldi

Türkiye'nin ikinci büyük doğalgaz dağıtım şirketi Başkent Gaz ihalesini Boğaziçi ve Gediz Elektrik'i de alan Karamehmet ve Kazancı ortaklığı MMEKA, 1.2 milyar dolarlık teklifle kazandı. Böylece şirket bir haftada 6 milyar doları aşan teklif vermiş oldu

Radikal Gazetesi
Başkent'e de En Yüksek Teklif Karamehmet ve Kazancı'dan Geldi

Türkiye'nin ikinci büyük doğalgaz dağıtım şirketi Başkent Gaz ihalesini Boğaziçi ve Gediz Elektrik'i de alan Karamehmet ve Kazancı ortaklığı MMEKA, 1.2 milyar dolarlık teklifle kazandı. Böylece şirket bir haftada 6 milyar doları aşan teklif vermiş oldu

Geçen hafta iki önemli elektrik dağıtım ihalesini 5 milyar dolara yakın parayla kazanan Mehmet Emin Karamehmet ve Mehmet Kazancı ortaklığı MMEKA şirketi bu kez de Başkent Doğalgaz Dağıtım ihalesini kazandı. Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş’ye ait yüzde 80 oranındaki hissenin satış yöntemiyle özelleştirilmesi ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde en yüksek teklifi, 1 milyar 211 milyon dolarla MEKA, MMEKA Makina İthalat Paz. ve Tic. A.Ş. verdi.

Bir haftada üçüncü ihale

İhaleye 6 Ağustos’a kadar tekliflerini Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na sunan yedi şirket katıldı. İhalede elemesiz turda en yüksek teklif 475 milyon dolar oldu. İlk elemeli turda Genpa elenirken, teklif tutarı 1 milyar 13 milyon dolara çıktı. İkinci elemeli turda Yıldızlar Holding ihale dışı kaldı ve tutar 1 milyar 99 milyon dolara yükseldi. Son elemeli turda Aksa elendi. Açık artırma başlangıç fiyatı 1 milyar 208 milyon dolar olarak belirlendi.

Artırım aralığı asgari 2 milyon dolar oldu. Açık artırmada MMEKA 1.210 milyar dolarlık teklifte bulundu.

Bunun üzerine sırasıyla Limak ve Akfen ihaleden çekildiler. Daha sonra Fernas mola istedi ve çekildiğini açıkladı. MMEKA teklifini 1.211 milyar dolara çıkardı ve ihaleyi kazandı. 9 Ağustos tarihinde Boğaziçi ve Gediz Elektrik dağıtım ihalelerinde ortağıyla birlikte toplam yaklaşık 5 milyar dolarla en yüksek teklifleri veren MMEKA, Başkent Doğalgaz ihalesini 1 milyar 211 milyon dolarlık teklifiyle kazandı. Böylece şirket bir haftada 6 milyardan fazla teklif vermiş oldu.

Doğum gününde ihale aldı

Çukurova Holding’in patronu Turkcell’in kurucu ortağı Mehmet Emin Karamehmet ile Mehmet Kazancı’nın yüzde 50 ortaklığıyla kurulan ve elektrik dağıtımına hızlı giren MMEKA, doğalgazda da iddiasını ortaya koymuş oldu. Mehmet Kazancı’nın doğum günü olması ihalenin dikkat çeken unsurlarından biri oldu.

Yine kardeşiyle girdi

Mehmet Kazancı, elektrik dağıtımlarda olduğu gibi Başkent Gaz için de kardeşiyle yarıştı. Cemil Kazancı’lı Aksa da ihaleye teklif verenler arasında yer alıyordu. Ancak Aksa bu kez açık artırmaya giremeden elendi. İhale sonrası açıklama yapan MMEKA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kazancı, “Bizlerin elinde sihirli bir değnek yok. En hızlı şekilde en kaliteli hizmeti vereceğiz. Bugünkü fiyat, istikrarın getirisi olan bir fiyattır” dedi.

İlk ihale iptal olmuştu

2037 yılına kadar geçerli olan 30 yıllık doğalgaz dağıtım lisansına sahip Başkent Gaz, ikinci kez görücüye çıktı. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Mart 2008’de gerçekleştirilen ihalede en yüksek teklifi veren iki firma finansman sıkıntıları nedeniyle yükümlülüklerini yerine getirememiş, ihale iptal edilmişti. En yüksek teklif 1 milyar 610 milyon dolarla Global Yatırım-Energaz’dan gelmiş, ikinci en iyi teklifi Elektromed vermişti. İhalenin iptaliyle birlikte satış için bu kez Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na devredilen Başkent Gaz’da yatırımcıları tedirgin eden bazı belirsizlikler son teklif verme tarihinde de 3 haftalık bir ertelemeye neden olmuştu.

Uzmanlar, Başkent Doğalgaz’ın Ankara Büyükşehir Belediyesi ve EGO’dan alacakları; şirketin lisans sınırları ile sayaçlarda biriken gazın tüketim rakamlarını tam olarak belirlemeyi zorlaştırması gibi konuların hem erteleme getirdiğini hem de yabancı yatırımcıyı ürküttüğünü belirtiyorlar.

Kimler teklif verdi?

Başkent Doğalgaz Dağıtım’ın yüzde 80 hissesinin satışı ihalesine MMEKA Makina İthalat Paz. ve Tic. A.Ş., Aksa Doğalgaz A.Ş., Yıldızlar SSS Holding A.Ş., Fernas İnşaat A.Ş., Akfen Holding A.Ş., GENPA Telekomünikasyon ve İletişim Hizmetleri Sanayi Tic. A.Ş., Limak Yatırım İşletme Hizmetleri ve İnşaat A.Ş. teklif verdi.

Yaklaşık 1.2 milyon  abonesi var

Yıllık 2 milyar metreküp civarı doğalgaz satışı gerçekleştiren Başkent Gaz, 8 bin 300 kilometre boru hattına sahip ve 1000’in üzerinde doğalgaz dağıtım istasyonu işletiyor. Yaklaşık 1 milyon 200 bin abonesi ile Başkent Gaz, İstanbul’dan sonra en büyük doğalgaz dağıtım şirketi. İhalede şirketin yüzde 80 hissesi satılacak ancak Ankara Büyükşehir Belediyesi fiyatı artırmak için kendisinde bulunan yüzde 20 hisseyi de en yüksek teklifi verecek firmaya bedeli karşılığı devretmeye karar verdi. Bu arada bedediyenin ve EGO’nun Başkent Gaz’a yaklaşık 400 milyon lira borcu bulunduğu ifade ediliyor. Bu borcun tahsilatının nasıl olacağı ise belirsizliğini koruyor. (Radikal)

 

ETİKETLER: ekonomi enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/baskente-de-en-yuksek-teklif-karamehmet-ve-kazancidan-geldi_82025.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!