Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Başkent’te Yeni Sanat Skandalı

Devlet Resim Heykel Müzesi’ndeki skandalın yankıları dinmeden Ankara Hürriyet, Başkent’teki bir başka kültür skandalının perdesini araladı. TCDD’yi Geliştirme ve TCDD Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’nın yaptırdığı Sakarya Meydan Savaşı Panoraması ve Müzesi’nin altından skandallar zinciri çıktı.

Hürriyet ANKARA
Başkent’te Yeni Sanat Skandalı

Devlet Resim Heykel Müzesi’ndeki skandalın yankıları dinmeden Ankara Hürriyet, Başkent’teki bir başka kültür skandalının perdesini araladı.

TCDD’yi Geliştirme ve TCDD Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’nın yaptırdığı Sakarya Meydan Savaşı Panoraması ve Müzesi’nin altından skandallar zinciri çıktı. TCDD Vakfı’nın çalışmalarına 2009 yılı başında başladığı müze için kurulan komisyon, projeyi 3 milyon 100 bin TL teklifle Kültür Bakanlığı personeli ressam Vural Yurdakul’a verdi.

Vakfa, Ulaştırma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı işbirliğiyle yürüttüğü proje için Tanıtma Fonu’ndan Kültür Bakanlığı’nın oluruyla 1 milyon 155 bin TL kaynak aktarıldı. Ressam Yurdakul, proje kapsamında Sakarya Meydan Savaşı ile ilgili olarak 85x15 metre ebadında asıl panorama tablosunun yapımına yardımcı olmak üzere savaşı detayı ile gösteren siyah beyaz, karakalem eskizler ile beş de renkli kesin eskiz yaptı.

Anıtkabir’den alıntı

Projeyle ilgili başlatılan inceleme kapsamında tabloları inceleyen yetkililer, dev panorama için önerilen ve 125 bin TL ödenen siyah beyaz çizimlerin yeni bir çizim olmayıp Anıtkabir Müzesi’ndeki panorama ile diğer savaş bölümlerinden yan yana kurgulanmış olduğunu tespit etti. Aynı panoramanın kesin renkli eskizleri için TCDD Vakfı’na 350 bin TL karşılığında beş adet yağlı boya tablosu veren Yurdakul’un sunduğu bu tabloların da dijital baskı üzerine boyama resimler olduğu anlaşıldı.

Tuval bezine yüksek ödeme

Müze için önerilen ve proje kabul heyetinde yer alan Genelkurmay Sanat Danışmanı Mehmet Özel’in, bu tablolar hakkında komisyona “yüksek sanat eseri” diye rapor sunduğu da anlaşıldı. Yetkililer ayrıca, dev panoramada kullanılacak olan ve maliyeti yaklaşık 15 bin TL olan tuval bezine de 700 bin TL ödendiğini tespit etti.

İşte o tablolar

Ressam Vural Yurdakul’un KDV hariç TCDD Vakfı’ndan aldığı 287 bin 875 TL karşılığında vakfa sunduğu beş adet renkli kesin eskiz, şu anda TCDD depolarında bekletiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baskentte-yeni-sanat-skandali_77612.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!