Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Resim Heykel'deki 18 Eser Kayıp

Ankara Resim Heykel Müzesi’nden, 13’ü Hoca Ali Rıza’ya ait karakalem çalışması olmak üzere, toplam 18 eserin kayıp olduğu ortaya çıktı. Resim Heykel Müze Müdürü Ömer Osman Gündoğdu’ya göre olay “dünün işi” değil, yıllara yayılarak yapılmış.

Radikal Gazetesi
Resim Heykel'deki 18 Eser Kayıp

Ankara Resim Heykel Müzesi’nden, 13’ü Hoca Ali Rıza’ya ait karakalem çalışması olmak üzere, toplam 18 eserin kayıp olduğu ortaya çıktı. Resim Heykel Müze Müdürü Ömer Osman Gündoğdu’ya göre olay “dünün işi” değil, yıllara yayılarak yapılmış.

Önceki gün Altındağ İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giden Gündoğdu, müzede sayım yaptıkları sırada bazı eserlerin kopyasının bulunduğunu, aslının ise yok olduğu bilgisini verdi. Aynı anda Bakanlığa da bilgi veren Gündoğdu, müfettişlerin gelerek inceleme yapmasını istediğini söyledi. 

Komisyon oluşturuldu

Belirsiz aralıklarla yapılan sayımlarda, müzedeki eserlerin yerinde olup olmadığının tespiti yapılırken, Müdür Osman Gündoğdu’nun başkanlığını yaptığı ekip, Hoca Ali Rıza’nın 13 karakalem çalışmasının sahte olduğundan şüphelendi. Beş eserin de çerçevelerinden sökülerek alındığı tespitini yapan müze yönetimi, komisyonun oluşturarak Hoca Ali Rıza’ya ait eserlerin sahte olup olmadığının kontrol edilmesini sağladı.

Komisyon, eserlerin bir kısmının fotokopi olduğunu, bir kısmının ise ‘taklit’ olduğunu tespit etti. Müze Müdürü Gündoğdu, bu sonucu alır almaz bakanlığı arayarak bilgi verdi ve müfettiş istedi.

Çerçevelerinden alınmışlar

Ardından Altındağ İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giden Gündoğdu, eserlerin kayıp olduğunu bildirdi. Gündoğdu, Hoca Ali Rıza’nın eserlerini yanı sıra, müzeden beş eserin çerçevesinden alındığını belirlediklerini ve bu eserlerin kimlere ait olduğunu henüz tespit edemediklerini söyledi.

Müze müdürünün ihbarı üzerine, Ankara Emniyet Müdürlüğü Kimlik Tespit ve Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ile Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, Resim ve Heykel Müzesi’nde inceleme yaptılar. Bakanlıktan gelen müfettişler de Müze’de inceleme başlattılar.

Bakanlık: Soruşturuluyor

Olayın ortaya çıkmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Daha önce bulunamayanlar listesinde olan ve 2009 Sayım Komisyonu’nun müze deposunda yaptığı çalışma sırasında Hoca Ali Rıza’ya ait olduğu tespit edilen karakalem eskizlerinin 13 tanesinin durumundan şüphelenilip, sahte olduğuna karar verilmiştir. Ayrıca beş karton paspartun da boş olduğu komisyon tarafından belirlenmiştir. Bakanlığımız Teftiş Kurulu ve emniyete bilgi verilmiş olup soruşturma sürmektedir.”

Karakalemin kural koyucusu

Rüştiye’deki öğrenciliği sırasında resim derslerindeki yeteneğiyle dikkati çeken Hoca Ali Rıza, resim derslerini Osman Nuri Paşa, Süleyman Seyyid Bey ve Kez’den aldı. 1884’te teğmen olarak Harbiye’yi bitiren genç ressam, aynı okulda resim öğretmeni olarak derslere girmeye başladı. Tek başına bir okul etkinliğiyle çok sayıda öğrenci yetiştiren Hoca Ali Rıza, resim derslerinde kullanmak üzere desen albümleri hazırlamış, İkinci Meşrutiyet’ten sonra kurulan Osmanlı Ressamlar Cemiyeti’nde başkanlık yaptı. Hoca Ali Rıza, yurtdışına çıkmamış ressamlarımızdandır. Karakalem çalışmalarında kurallar kurmuş bir üstat olarak bilinen Hoca Ali Rıza, Türk Resim Sanat Tarihi’nde eşine rastlanmayan bir değer olarak kabul ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/resim-heykeldeki-18-eser-kayip_77434.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!