Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Batman'da 120 Fabrika Yer Bekliyor

Batman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdülkadir Demir, açılım ve barış süreci ile Batman'a ve bölgeye ciddi bir yatırım talebi olduğuna dikkat çekti. 120'nin üzerinde firmanın yatırım yapmak için yer beklediği Batman ikinciyi organize sanayi bölgesini de istiyor.

yapi.com.tr
Batman'da 120 Fabrika Yer Bekliyor

Hürriyet Gazetesi'nden Eren Güler'in haberine göre; Batman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdülkadir Demir, açılım ve barış süreci ile Batman'a ve bölgeye ciddi bir yatırım talebi olduğuna dikkat çekti. Birinci Organize Sanayi Bölgesi'nde ilk iki etabın tamamen dolduğunu ve üçüncü etapta da yer tahsislerinin tamamlandığını kaydeden Demir, dördüncü etabın altyapısı çalışmalarının ise sürdüğünü kaydetti.

Hali hazırda Batman'a yatırım yapmak isteyen 120 firmanın bulunduğu bilgisini veren Demir, şöyle konuştu: "Üçüncü etapta fabrikasının inşaatı süren Gamateks'e ait bir iplik fabrikası var. Bu firma dördüncü bölgeden de yer istiyor. Yıl sonuna doğru fabrikanın ilk bölümü faaliyete geçtiğinde 300 kişiye istihdam sağlayacak. Dördüncü bölgedeki yatırımla birlikte sadece tek bir firmanın yaratacağı istihdam 1000 kişi olacak. Şehir olarak tekstilde çok iyi gidiyoruz, hatta Batman'ı bir 'tekstilkent' yapmak istiyoruz."

3 bin kişiye ek istihdam

Barış süreci ile birlikte bölgeye olan teveccühün devam etmesini beklediklerini anlatan Demir, "Ayrıca 6. bölge olmanın teşvik avantajlarını da kullanıyoruz. Bölgedeki diğer şehirlere göre Batman biraz daha avantajlı.Genç nüfus oranı çok yüksek ve işgücü bulma sorunu yok. Kuzey Irak'a ihracatın merkezlerin biriyiz. Bölgedeki durum düzelince Suriye ve İran pazarları da önem kazanacak. Ayrıca biz buraya gelen kimseye yerli-yabancı ayrımı yapmıyoruz. Nereli olursa olsun, eğer üretim ve istihdama yönelik yatırımları varsa biz onlara tuğla taşımaya hazırız" dedi.

Bölgede tekstil, tarıma dayalı sanayi, inşaat sektörüne yönelik yatırımların öne çıktığını belirten Demir, şu anda 54 fabrikanın faal olarak çalıştığını 16 fabrikanın inşaat ve proje çalışmalarının da sürdüğünü kaydetti. Demir, bu fabrikaların faaliyete geçmesiyle birlikte 3 bin kişiye daha istihdam yaratılacağını kaydetti.

"Bize büyük sanayiciler lazım"

Güneydoğu Genç İşadamları Derneği (GÜNGİAD) Başkanı Hakan Akbal da çözüm süreci ile birlikte bölgeye yatırımların arttığını ancak çok da büyük gelişmeler olmadığını kaydetti. Bölgeye yatırım yapmak isteyen işadamları olduğunu belirten Akbal, "Evet sırada yatırım yapacak fabrikalar var ama bunun içerisinde bir ağır sanayi veya Türkiye'nin en büyük gruplarına ait bir yatırım söz konusu değil. Bence bölgeye yatırımlar olağan seyrinde gidiyor. En önemli fark şu; düne kadar kimse yatırıma gelmezken şimdi şu veya bu şekilde gelmeye başladılar" dedi.

Bölggeye asıl olarak büyük sanayicilerin yatırım yapması gerektiğini kaydeden Akbal, "Mesela İstikbal Diyarbakır'a tek bir fabrika yaptı ve 500 kişi çalşıyor. Biz büyük grupları ve stratejik yatırımları istiyoruz. Ekonomiyi büyük sanayiciler kurtarır. Yoksa bölgedeki işadamlarının potansiyeli belli. Bizim yatırımlarda en fazla 50-60 kişi çalışabiliyor" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/batmanda-120-fabrika-yer-bekliyor_117536.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!