Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İşsizlik Oranının En Yüksek Olduğu Bölge Mardin, Batman, Şırnak, Siirt

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye genelinde 2012 yılı işsizlik oranı yüzde 9,2 iken, söz konusu oranın en yüksek olduğu bölgenin yüzde 21,3 ile 'Mardin, Batman, Şırnak, Siirt', en düşük olduğu bölgenin ise yüzde 4,4 ile 'Manisa, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak' olduğunu açıkladı.

yapi.com.tr / AA
İşsizlik Oranının En Yüksek Olduğu Bölge Mardin, Batman, Şırnak, Siirt

TÜİK'in 'Hanehalkı İşgücü Araştırması Bölgesel Sonuçlar 2012' raporunu yayımlandı. Buna göre, Türkiye'de İBBS 26 Düzey 2 bölgesinde, bölgeler arası gelişmişlik farklarının olması ve her bölgenin kendine özgü iç dinamikler barındırması, işgücü göstergelerinde dalgalanmalara sebep oldu.

Türkiye genelinde işgücüne katılma oranı yüzde 50 iken, işgücüne katılma oranının en yüksek olduğu bölgeler, yüzde 58,1 ile "TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın)", yüzde 56,9 ile "TR61 (Antalya, Isparta, Burdur)" ve yüzde 56,5 ile "TR32 (Aydın, Denizli, Muğla)", işgücüne katılma oranı en düşük bölgeler ise yüzde 28,8 ile "TRC2 (Şanlıurfa, Diyarbakır)" ve yüzde 35 ile "TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt)" olarak gerçekleşti.

Rapora göre, Türkiye genelinde 2012 yılı işsizlik oranı yüzde 9,2 iken, en yüksek işsizlik oranına sahip bölge, Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde. Söz konusu oranın en yüksek olduğu bölge yüzde 21,3 ile "TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt)" iken, İBBS Düzey 2 bölgeleri arasında işsizlik oranının en düşük olduğu bölgeler ise yüzde 4,4 ile "TR33 (Manisa, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak)", yüzde 5,4 ile "TR22 (Balıkesir, Çanakkale)", yüzde 5,6 ile "TR82 (Kastamonu, Çankırı, Sinop)" ve yüzde 5,7 ile "TR83 (Samsun, Tokat, Çorum, Amasya)" olarak sıralandı.

İstihdamın en yüksek olduğu bölge Zonguldak, Karabük, Bartın

Türkiye genelinde istihdam oranı yüzde 45,4 düzeyindeyken, raporda bu oranın en yüksek olduğu İBBS Düzey 2 bölgelerinin yüzde 53,9 ile "TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın)", yüzde 52,4 ile "TR33 (Manisa, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak)" ve yüzde 52,2 ile "TR61 (Antalya, Isparta, Burdur)" ve "TR32 (Aydın, Denizli, Muğla)" olduğu belirtildi.

Diğer taraftan, istihdam oranının en düşük olduğu bölgelerin ise yüzde 26,8 ile "TRC2 (Şanlıurfa, Diyarbakır)", yüzde 27,5 ile "TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt)" ve yüzde 38,5 ile "TRC1 (Gaziantep, Adıyaman, Kilis)" olduğu kaydedildi.

İstanbul, toplam işgücünde, istihdamda ve işsiz sayısında zirvede

Rapora göre, Türkiye'de toplam işgücünde en büyük paya sahip bölge yüzde 18,5 ile "TR10 (İstanbul)" olurken, ikinci sırada yüzde 6,5 ile "TR51 (Ankara)", üçüncü sırada ise yüzde 6,1 ile "TR31 (İzmir)" yer aldı. Toplam işgücündeki payı en düşük bölgeler ise "TR82 (Kastamonu, Çankırı, Sinop)", "TRA1 (Erzurum, Erzincan, Bayburt)" ve "TRA2 (Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan)" bölgeleri oldu.

Öte yandan, toplam istihdamda da en büyük paya sahip bölge "TR10 (İstanbul)" oldu. Bu bölgeyi toplam işgücünde olduğu gibi "TR51 (Ankara)" ve "TR31 (İzmir)" izledi.

Türkiye'de toplam işsiz sayısı içinde de en büyük paya sahip bölge yüzde 22,6 ile "TR10 (İstanbul)" olurken, bu sıralamada "TR31 (İzmir)" yüzde 9,8 ile ikinci, "TR51 (Ankara)" yüzde 6,7 ile üçüncü sırada yer aldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/issizlik-oraninin-en-yuksek-oldugu-bolge-mardin-batman-sirnak-siirt_114314.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!