Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bayrampaşa Cezaevi Gitti Yerine Beton Bloklar Geldi

Bayrampaşa Cezaevi’nin kentsel dönüşüm planıyla ilgili açılan davayı reddeden İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin kararı Bölge İdare Mahkemesi’nce kaldırıldı ve plan değişikliği iptal edildi.

yapi.com.tr
Bayrampaşa Cezaevi Gitti Yerine Beton Bloklar Geldi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Bayrampaşa Cezaevi’nin kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesiyle ilgili 17 Şubat 2017 tarihinde imar planı değişikliğini onayladı. TMMOB’a bağlı Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası İstanbul Şubesi, planların yoğun yapılaşma getirdiği ve nüfusu artışına neden olacağı gerekçesiyle İBB’ye dava açtı. Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan’ın haberine göre; İsmetpaşa Mahallesi'nde bulunan ve ‘Hayata Dönüş’ adı verilen operasyonla anılan cezaevindeki kentsel dönüşüm 112 bin 870 metrekare alanda başladı. Proje kapsamında; ticaret birimlerinin bir araya getirileceği çarşı caddesi, cami, kültür merkezi gibi yapılar yükselmeye başladı.

İstanbul 4. İdare Mahkemesi “giderilebilir görülen söz konusu eksikliklerin dava konusu imar planlarının iptali gerektirmediği sonucuna varılmıştır. Bu durumda; bilirkişi raporunda yapılan değerlendirme ve öneriler doğrultusunda, dava konusu imar planlarında; şehircilik ilkelerine, planlana tekniklerine, kamu yararına ve hukuka aykırılık görülmediği" gerekçesiyle açılan davayı reddetti.

Üst Mahkeme “Aykırılıklar Devam Ediyor” Dedi
İki meslek kuruluşu davayı bir üst mahkemeye taşıdı. Davayı yeniden görüşen İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4. İdare Dava Dairesi “her ne kadar planda revizyon yapılsa da plana aykırılıkların devam ettiğine” dikkat çekerek “1/5000 ölçekli nazım imar planında nüfus yoğunluğu belirtilmesi dışında diğer aykırılıkların her iki plan açısıdan da halen devam ettiğini” kaydetti.  


Mahkeme sıraladığı gerekçelerle İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin verdiği “davayı ret” kararının hukuka aykırı olduğunu belirterek “Bu durumda, dava konusu planlarda planlama esasları, şehircilik ilkeleri ve kamu yararına aykırılıkların halen devam ettiği sonucuna varıldığından iptal karar verilmesi gerekirken aksi yönde verilen mahkeme kararında yasal uyarlık görülmemiştir” dedi. İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin davayla ilgili ret kararını kaldıran Bölge İdare Mahkemesi, dava konusu plan değişikliğini iptal etti. Mahkeme Danıştay’a itiraz için başvuru yolunun açık olduğunu kaydetti. Bölge İdare Mahkemesi, planları iptal etse de proje bitme aşamasına geldi ve cezaevinin yerinde beton bloklar yükseliyor.  

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bayrampasa-cezaevi-gitti-yerine-beton-bloklar-geldi_174247.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!