Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bayrampaşa Cezaevi’nde 3 Ayrı Proje Uygulanacak

Başkan Kadir Topbaş, Bayrampaşa Cezaevi alanının bir bölümünün hastane, ciddi bir bölümünün de park olacağını, geri kalan kısmına ise deprem dönüşümünde transfer merkezi olarak kullanılacak konutlar yapacaklarını açıkladı.

yapi.com.tr
Bayrampaşa Cezaevi’nde 3 Ayrı Proje Uygulanacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, boşaltılan Bayrampaşa Cezaevi’nin arazisinde 3 ayrı proje hayata geçirileceğini açıkladı. Cezaevi alanının bir bölümünün hastane, ciddi bir bölümünün de park olacağını, geri kalan kısmına ise deprem dönüşümünde transfer merkezi olarak kullanılacak konut yapacaklarını belirten Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu:

“Bayrampaşa cezaevi alanıyla ilgili 3 aşamalı bir çalışmamız var. Sağlık Bakanlığı'ndan ufak bir parçasının oradaki hastaneye ilave olması yönünde talep geldi. Bir bölge hastanesi yapılacak. Onunla ilgili bir takas çalışmaları yapıyoruz. Diğer taraftan ciddi bir bölümü de halkın piknik yapabileceği ve dolaşabileceği, altında otoparkı olan bir bölge parkı haline getirilecek. Geri kalan kısmında ise depremle ilgili bir transfer merkezi olarak kullanılacak konutlar inşa edeceğiz. Yani bölgede deprem riski taşıyan bazı adaları kaldırıp yenilerken, vatandaşları cezaevi bölgesinde inşa ettiğimiz konutlara taşıyacağız. Bununla ilgili planlar İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçti, çalışmalar yürütülüyor”.

TEM’in üstü de kapatılarak park yapılacak

Cezaevi ile Bayrampaşa merkez arasındaki TEM’in üzerini bir kapama çalışması yaptıklarını da anlatan Başkan Topbaş, “Burayı kapattığımızda orada da ciddi bir meydan ortaya çıkacak. Esenler’de de TEM’in üzerini kapatarak pazar yeri olarak da kullanılacak büyük bir park ve otopark yapacağız. İstimlaklarla meydan oluşturmak zor. Ancak orada yolun üzerini kapatmak suretiyle TEM bir tünel haline gelecek ve üstünde 40 bin metrekarelik büyük bir meydan kazanmış olacağız” diye konuştu.

Bayrampaşa Cezaevi’nin yerine 3 bin konut

Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Adalet Bakanlığı tarafından boşaltılarak kapatılan Bayrampaşa Cezaevi’nin bir kısım arazisine ilçenin kentsel dönüşümünü sağlayacak konutlar yapılmasını oybirliğiyle kabul etti. Yeni plana göre; Bayrampaşa’da depreme dayanıksız binalarda oturan 15 bin kişi yeni konutlara taşınacak. TEM yolu kenarında 113 dönüm büyüklüğündeki arsa 2003 yılında yapılan planlarda Kentsel Dönüşüme yönelik depolama alanı olarak belirlenmişti. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmayla toplu konut yapılması planlanan arazi depreme dayanıksız binaların yerine yeni yerleşim için yapılar yapılacak.
 
Bayrampaşa’daki binalar güvensiz

İmar değişikliği talebini İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne getiren raporda, Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nün yaptığı tespitlerde; Bayrampaşa bölgesindeki yapılarda performans puanı olarak 40-50 civarında olduğu, bu nedenle güvenilir olmayan binalardan bu alana aktarma yapılarak gelecek nüfusa ve tüm çevresine hitap edebilecek donatı alanlarının oluşturulması hedeflendiği kaydedildi.

Bayrampaşa ilçesinin “yüksek deprem riski, güvensiz yapı stoku ve niteliksiz çevre, yüksek yapılaşma yoğunluğu, afet sırasında ulaşma, tahliye ve kurtarma olanaklığının azlığı gibi nedenlerle İstanbul içinde depremin direk ve dolaylı etkileri nedeniyle en büyük can ve mal kaybının beklendiği ilçelerden birisi olduğu” vurgulanan raporda, “yıkılan binalardan ortaya çıkacak alanlara kamu yararına bir sistemle ilçe gelişimi, sürdürülebilir güvenilir, yaşam kalitesi yüksek, ‘Sürdürülebilir-Ekolojik Kentsel’ çevre sağlanması” hedeflendiği belirtildi.

Onaylanan raporla 22372 parselin tamamı gelişim alanına alarak 3 emsal inşaat izni verildi. Konut, ticaret, yeşil alan, sağlık tesisi, dini tesis ve yolların yer alacağı projede bina yüksekliği serbest bırakıldı, sağlık ve dini tesisler emsal dışında tutuldu. Yaklaşık 3 bin konutun taşınması planlanan yerleşim alanında 15 bin kişilik yeni bir şehir oluşturulması hedefleniyor.

ETİKETLER: kurum proje kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/bayrampasa-cezaevinde-3-ayri-proje-uygulanacak_85886.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!