Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Belediye, 100 Konutu Yapamadı

Gaziosmanpaşa’da 2013’te başlayan kentsel dönüşüm kapsamındaki konutlar hâlâ teslim edilmedi. Mahkeme ise belediyenin şirketini sorumlu buldu ve tazminata hükmetti.

yapi.com.tr
Belediye, 100 Konutu Yapamadı (Fotoğraf: AA)

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Murat Kurum, yerel seçim vaatleri arasında 650 bin konut yapmayı sunarken, İstanbul’da AKP’li belediyeler eliyle yürüyen kentsel dönüşüm projelerinde ise yurttaşlar evlerine kavuşamıyor. Gaziosmanpaşa Belediyesi ile 2017 yılında sözleşme imzalayan yurttaşların evlerinin yerine bir çivi dahi çakılmadı. Kira yardımı bile ödenmeyen yurttaşların açtığı davada mahkeme, belediyeyi sorumlu buldu.

BirGün’den Kayhan Ayhan’ın haberine göre; İstanbul Gaziosmanpaşa’da 2013 yılında birçok mahallenin ‘riskli alan’ ilan edilmesiyle başlayan ‘dönüşüm’ süreci, insanların yaşamlarını allak bullak etti. Yıldıztabya Mahallesi’nden de birçok konutun yer aldığı alan kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edildi. Bu kapsamda Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin iştirak şirketi GOPAŞ aracılığıyla birçok yurttaşın evi yıkıldı.

Bu alanlardan birisi de 121-124 pafta, bin 750 ada 9 parsel sayılı taşınmazın bulunduğu bölgeydi. 100’ün üzerinde ailenin yaşadığı söz konusu alandaki konut sahipleriyle 2017 yılında sözleşme imzalandı ve evleri yıkıldı. Aradan geçen yıllarda rağmen tek bir çivi bile çakılmadı. Yapılan sözleşmeye göre yatırılması gereken kira yardımları da düzenli bir şekilde ödenmedi. Bunun üzerine bir hak sahibi Gaziosmanpaşa 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. GOPAŞ, mahkemeye verdiği cevapta Belediye Meclisi tarafından yetkisinin iptal edildiğini kira yardımı alacağından ve kentsel dönüşüm işinden şirketin sorumluluğu olmadığını belirterek davanın reddini istedi.

Delilleri değerlendiren mahkeme ise riskli alanlarda yapılacak proje ve çalışmalarda ilgili GOPAŞ’ın yetkilendirildiğini, inşaat sözleşmesinin GOPAŞ ile imzalandığını ve kira yardımından da GOPAŞ’ın sorumlu olduğunu ve belediye tarafından yetkisinin iptal edilmesinin bu sorumluluğu ortadan kaldırmayacağını belirtti. Mahkeme, bu nedenlerle davacı hak sahibine faiziyle birlikte 123 bin 975 TL ödenmesine, yatırılan 2 bin 161 TL harç ücretinin iade edilmesine karar verdi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediye-100-konutu-yapamadi_202029.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!