Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TOKİ Mağdurlarından Murat Kurum'a Tepki

TOKİ mağdurları, Maltepe şantiyesi önünde bir araya gelerek, eski bakan, AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Murat Kurum'a seslendi: “5 yılda 5 bin daireyi bitiremeyen Kurum her gün yeni bir söz veriyor."

yapi.com.tr
TOKİ Mağdurlarından Murat Kurum'a Tepki

TOKİ mağdurları, Maltepe şantiyesi önünde bir araya gelerek KDV indirimi istedi, memur artış endeksini eleştirdi. TOKİ mağdurları sözcüsü Fırat Balta, "KİPTAŞ sabit taksitle ev veriyor. Bizler kendisine sorduk, ‘neden KİPTAŞ sabit taksitle veriyor’ dedik. Onlar da ‘KİPTAŞ daire mi yapıyor’ dediler. Sabit taksit istiyoruz. Buradan yetkililere sesleniyoruz. Bir daha masaya oturmamız gerekli ve en az yüzde 50 indirim istiyoruz." dedi.

ANKA’da yer alan habere göre; TOKİ mağdurları, Maltepe şantiyesi önünde biraraya gelerek basın açıklaması yaptı. Mağdurların sözcüsü Fırat Balta şöyle konuştu:

“Bize, 'Buna razıyız' dedirtmeye çalıştılar. Yüzde 25'lik indirim demek 2 yıl daha bu daireleri alamayacağınız anlamına gelir. Bu yüzde 25 iki yılda sizlere 250 bin olarak ödeyeceksiniz. Buradan Murat Kurum'a hakkımızı helal etmediğimizi beyan ediyoruz. 2 gün önce Ömer Bulut ile bir görüşmemiz oldu, kendisine bu zamla beraber bunları bize nasıl öngördünüz diye sorduk. Kendisi bize devlet bankalarıyla Halk Bankası, Ziraat Bankası ile sorun olduğunu söyledi. Banka kimin, devletin. O zaman bizler neden mağdur oluyoruz? Ömer Bulut tamamen 'sizler bu daireleri ödeyemezseniz bizlerin yanına gelin' sözleriyle kendisinin koltuktan kalkmayacağını göstermiştir. Bizler koltuk sevdalısı değiliz, bizler gazilerin, yetimlerin, şehitlerin sözcüsüyüz.

‘KİPTAŞ sabit taksitle ev veriyor’
50 bin konut projesinde 1 milyona ev verdiniz. Bizlere 2 milyonla 4 milyon arasında ev verdiniz. Bizden 8 ay önce yaptığınız ihale ile bize 2 milyon kazık attınız. O kazığı silin. Onun hemen 200 metre ilerisinde KİPTAŞ sabit taksitle ev veriyor. Buradan yetkililere sesleniyoruz; bir daha masaya oturmamız gerekli ve en az yüzde 50 indirim istiyoruz. Yüzde 25 indirim yaptık dediniz, KDV'yi düşürdük dediniz. KDV'yi ne banka kabul ediyor ne TOKİ. Siz nasıl söz verdiniz? Biz yüzde 25 değil, yüzde 50 indirim ve sabit taksit istiyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımız, bize 2019 yılında sabit taksit, dar gelirliye, engelliye MMA artışı olmadan 240 ay vaade ve 180 ay MMA artışıyla cüzi miktarlarda bizlere daire vereceğinizin sözlerini verdiniz... Bize yalan vaad veren insanlar bizim insanımız olamaz."

"TOKİ şanslısıydık, TOKİ mağduru olduk"
Mağdurlardan Mehmet Köserli, "TOKİ şanslısıyken, TOKİ mağduru olduk" diyerek şunları söyledi: 2019'da bana kura çıktı. O zaman gerek Cumhurbaşkanı gerek Kurum bize dedi ki, 'Hakkınızı geri vereceğiz, evinizi teslim edeceğiz' aradan 5 sene geçti öyle bir fatura çıktı ki bize, KDV yüzde 10, aylık taksit 17 bin ile 19 bin lira arasında. Bizim sesimizi duysunlar, biz TOKİ şanslısıydık neden TOKİ mağduru olduk. Murat Kurum dahil hepsi sesimizi duysun, bu yüzde 10 KDV'yi yüzde 1'e indirsinler. Taksitleri de memura endeksli yapmasınlar. Biz memur değiliz. Memur yüzde 30 zam alıyor, biz yüzde 5, bu bizi aşar."

“5 yılda 5 bin daireyi bitiremeyen Kurum her gün yeni bir söz veriyor"
Bir diğer mağdur Ali Biçen ise şunları söyledi: "Verdikleri sözü tutmuyorular, 5 yılda 5 bin daire bitiremeyen Murat Kurum, hergün başka bir açıklamada bulunuyor, 650 bin daire sözü verdi. 5 bin taneyi bitiremedi. Önce bu 5 bini bitirsin sonra bu 650 bin daire sözlerini versin. Biz Cumhurbaşkanını saraylara layık gördük o bize 2+1 daireyi layık görmüyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-magdurlarindan-murat-kuruma-tepki_201688.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!