Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Belediye Başkanı’na TÜRGEV ile Protokol Yapma Yetkisi

Zeytinburnu Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı oturumunda CHP ile AK Parti’li üyeler arasında TÜRGEV tartışması yaşandı.

yapi.com.tr
Belediye Başkanı’na TÜRGEV ile Protokol Yapma Yetkisi

Oturumda söz alan Zeytinburnu Belediyesi CHP Grup Sözcüsü İlkay Biber, yetki devrinin niteliği ve kapsamının anlaşılır bir şekilde belirtilmesi gerektiğinin altını çizerek, "Belediye Meclisi’nde alınacak bu kararla, belediye sınırlarımız içerisinde bulunan ve mülkiyeti belediyemize ait tüm arsaların verilebileceği görülmektedir" diye konuştu.

DHA'nın haberine göre, tahsis yapılacaksa ada ve parsel düzeyinde belirtilmesi gerektiğini vurgulayan Biber, "Ortak hizmet projeleri yapılacaksa, bunun amaç ve sınırlarının açık bir şekilde belirtilmesi gerekir. Belediye Başkanı’nın genel mevzuattan kaynaklanan yetkileri dışında uygulama yapması yasal değildir" dedi. Biber, belediye meclisinin karar almadan belediye encümeninin uygulama yapamayacağını ve başkana bu konuda yetki verilmesinin hukuki olmadığını da öne sürdü.

Hayat Vakfı'na verilen arazi geri alındı

TÜRGEV ile protokol yapma yetkisinin verildiği oturumda, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu’nun üyesi olduğu Hayat Vakfı’na Zeytinburnu Belediyesi tarafından 2012 yılında tahsis edilen 10 bin metrekare arazinin iadesi de görüşüldü. Arazi tahsisinin CHP’li üyelerin itirazlarına rağmen kabul edildiğini hatırlatan CHP’li üye Hasan Hüseyin Üsküdar, "3,5 yıl sonra da olsa yanlıştan döndüğünüz için tebrik ediyorum" diye konuştu.

CHP’li üyeler, iade kararı için olumlu yönde oy kullandı. Hasan Hüseyin Üsküdar, arazinin Hayat Vakfı’ndan alınarak TÜRGEV’e verilmesi konusunda şüphelerinin olduğunu belirterek, "Niye bugün geri alınıyor?" diye sordu.

Ak Parti’li Meclis Üyesi Gökhan Kasap, "O günün şartlarında o doğruydu, ancak taahhüt yerine gelmedi, biz de geri aldık" şeklinde açıklama yaptı. Yeniden söz almak isteyen CHP’li üyelere Meclis Başkanı Cemal Merdan söz vermeyince tartışma yaşandı. CHP’liler salonu terk etti.


http://www.yapi.com.tr/haberler/belediye-baskanina-turgev-ile-protokol-yapma-yetkisi_132628.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!