Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Belediye Borçlarında Büyük Artış

Temiz su temininden çevre temizliğine, yol yapımından otopark işletmesine kadar birçok alanda hizmet veren belediyelerin toplam borcu, son yerel seçimden sonra 50 milyar lirayı aştı. Özellikle banka borçları dikkat çekti.

yapi.com.tr
Belediye Borçlarında Büyük Artış

Geçmişte de büyük sorunlara yol açan, bu nedenle zaman zaman çareler aranan ve aflarla gündeme gelen belediye borçları, son yerel seçimden bu yana yine dikkat çekiyor.

Mezarlık ve cami satışı

Bugün Gazetesi'nden Ezelhan Üstünkaya'nın haberine göre borçlarını karşılamak için mezarlık ve cami satışıyla gündeme gelen belediyelerin, toplam borcu son seçimin ardından 46.1 milyar liradan 50,7 milyar liraya yükseldi. Belediyelerin kamu idarelerine mali borcu 2,4 milyar lira, dış mali borcu 5,9 milyar lira vergi ve sosyal güvenlik borcu ise 3,1 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bankalara 9 milyar lira

Yine yerel seçim öncesi 9,1 milyar lira olan banka kredisi borçları da 10,8 milyar liraya ulaştı. Ayrıca tüm mahalli idarelerin (belediye, il özel idareleri ve mahalli idare birlikleri) toplam borcu ise 55,2 milyar lira olarak gerçekleşti.Son 1 yıllık rakamlara bakıldığında mahalli idarelerin borç stoğu yüzde 13 arttı. Mahalli idare borcu içinde belediyelerin payı ise yüzde 92 gerçekleşti.

En borçlu Kocaeli

Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) göre en yüksek borcu olan belediye 213 milyon lira ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi oldu. Bu belediyeyi 164 milyon lira ile Adana Büyükşehir ve 145 milyon lira ile Şanlıurfa Büyükşehir belediyeleri izledi. Ayrıca SGK'ya 2 bin 40 belediye borçlu durumda.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediye-borclarinda-buyuk-artis_123076.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!