Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Büyük Şehir, Büyük Borç

Hazine Müsteşarlığı'nın yılın ilk çeyreğine ait geçici verilerine göre, Hazine'nin 44 mahalli idare ve bağlı şirketten 14 milyar 429 milyon lira alacağı bulunuyor. Bu rakamın 7 milyar 448 milyon lirası vadesi geçmiş, 6 milyar 981 milyon lirası ise vadesi gelmemiş alacaklardan oluşuyor.

yapi.com.tr
Büyük Şehir, Büyük Borç

Hazine'nin mahalli idarelerden alacaklarının büyük bölümünü büyükşehir belediyeleri ve bu belediyelerin şirketlerinin alacakları oluşturuyor. Bu kapsamdaki alacaklar 11 milyar 872 milyon lirayı buluyor. Büyükşehir belediyeleri ve şirketlerinin Hazine'ye olan borcu, mahalli idarelerin toplam borcunun yaklaşık yüzde 82'sine karşılık geliyor.

CNN Türk'ün haberine göre borçlu belediyelerin başında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi geliyor. Belediyenin 2 milyar 247 milyon lirası vadesi geçmiş olmak üzere toplam 5 milyar 497 milyon lira borcu bulunuyor. Borçlu mahalli idareler listesinin ikinci sırasında Ankara Büyükşehir Belediyesi yer alıyor. Belediyenin borçları 2 milyar 130 milyon lirası vadesi geçmiş olmak üzere toplam 2 milyar 276 milyon liraya karşılık geliyor. Ayrıca Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin şirketleri EGO Genel Müdürlüğü 1 milyar 526 milyon, ASKİ ise 332 milyon liralık borçla listede yer alıyor.


Mariç-Marmaris-İçmeler-Armutalan Belediye Birliği de listenin üst sıralarında bulunuyor. Birliğin, Hazine'ye, tamamı vadesi geçmiş 1 milyar 369 milyon liralık borcu bulunuyor.

Hazine'nin ayrıca Adana Büyükşehir Belediyesi'nden 642 milyon, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nden 529 milyon, Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nden 364 milyon, Didim Belediyesi'nden 304 milyon, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden 226 milyon, İskenderun Belediyesi'nden 130 milyon, Bafra Belediyesi'nden 101 milyon lira alacağı bulunuyor.

Hazine Müsteşarlığı'nın yılın ilk çeyreğine ait geçici verilerine göre, Hazine'ye borcu olan mahalli idareler ve borç miktarları şöyle:

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuk-sehir-buyuk-borc_108521.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!