Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

SGK'ya Borcunu Ödeyemeyen Belediyeler Gayrimenkul Öneriyor

Borçlarını ödeyemeyen belediyeler, Sosyal Güvenlik Kurumu’na kullanılamayacak gayrimenkul ve arazileri vermeye çalışıyor. Bu nedenle belediyelerin geçtiğimiz yıl vermek istediği 325 taşınmazın 275’i reddedildi.

yapi.com.tr
SGK'ya Borcunu Ödeyemeyen Belediyeler Gayrimenkul Öneriyor

Verilmek istenen yerler arasında yüksek gerilim hatları, cami alanları, mezarlık yerleri de yer aldı. Bazı belediyeler ise vermek istedikleri gayrimenkullerin imar durumlarını hızla değiştirip, yeşil alana dönüştürdü. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun geçtiğimiz yıllarda değişen yasası sonrasında, prim borçlarına karşılık taşınmaz almasının da yolu açıldı. Bu kapsamda halen kurumun elinde 23 yerde taşınmaz bulunuyor. Borca karşılık alınan taşınmazların toplam değeri de 400 milyon TL’ye yaklaşıyor. Hürriyet Gazetesi'nden Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre söz konusu taşınmazlar içinde Batman merkezde 3 bin 435 metrekarelik arsa da, Ağrı Doğubeyazıt’da 4 katlı lojman ve arsası da yer alıyor.

Her teklif edileni alsaydık

Ancak yetkililerin verdiği bilgiye göre, söz konusu taşınmazlar ciddi bir incelemenin sonucunda uygun görülenlerden oluşuyor. Özellikle geçen yıl belediyelerin kullanılamayacak veya satılması söz konusu olmayan taşınmazları SGK’ya vererek mahsuplaşmak istemesi nedeniyle ciddi sıkıntı yaşadıklarını kaydeden yetkililer şu bilgileri verdiler:

“Konuyla ilgili kurulmuş olan bir komisyon var. Bu komisyonun değerlendirmesini geçmeyen taşınmazlar hiçbir şekilde devralınamıyor. Bu nedenle biz de artık belediyelere ziyaret bulunuyoruz ve hangi taşınmazların borçları karşılığında alınabileceği konusunda bilgi veriyoruz. Bu kapsamda son dönemde bize edilen tekliflerin büyük bir kısmı yasal düzenlemelere uygun. Bu da bizim yaptığımız ziyaretlerin sonuç verdiğini gösteriyor. Satılamayacak yerleri bizim almamızın hiçbir anlamı yok”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sgkya-borcunu-odeyemeyen-belediyeler-gayrimenkul-oneriyor_123072.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!