Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Belediye Kuğulu Park'a 'Tecavüz' Edecek

Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Kavaklıdere Kavşağı'na altgeçit yapılması için birinci derecede sit alanı olan Kuğulu Park'a 'tecavüz' izni verdi. Kararda oran belirtilmezken, "Minimum düzeyde tecavüz" ifadesi yer aldı.

Radikal Gazetesi
Belediye Kuğulu Park'a 'Tecavüz' Edecek

b>Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Kavaklıdere Kavşağı'na altgeçit yapılması için birinci derecede sit alanı olan Kuğulu Park'a 'tecavüz' izni verdi. Kararda oran belirtilmezken, "Minimum düzeyde tecavüz" ifadesi yer aldı. Çankaya Belediyesi Başkanı Muzaffer Eryılmaz, "Tecavüzün azı çoğu olmaz" derken, Şehir Planlamacıları ve Peyzaj Mimarları Odaları başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları düzenlemeleri basından izlemekten şikâyetçi.

Refüjdeki ağaçlar söküldü bile
Ankara Büyükşehir Belediyesi, yeni trafik düzenlemesi kapsamında Kavaklıdere Kavşağı'na altgeçit inşa etmek için harekete geçti. Kavşağın orta refüjünde bulunan ağaçları söken belediye, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'na başvuruda bulunarak, birinci derece sit alanı olan ve Ankaralıların önemli dinlenme mekânlarından olan Kuğulu Park'ın Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan kısmına müdahale etme izni aldı.

Belediye, parkın bu kısmında bulunan kavak ağaçlarının Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden alınan raporla 'sağlığa zararlı' olduğunun belgelendiğini iddia ederken, Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, böyle bir raporun verildiğine inanmadıklarını ifade ederek, konuyu araştıracaklarını söyledi. Kurulun tartışma yaratan 4 Ağustos tarihli kararında, şöyle denildi:

Tunalı Hilmi heykeline izin yok
"...projede 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak tescilli olan Kuğulu Park'ın Atatürk Bulvarına bakan kısmına kısmen tecavüzün minimum müdahale gerektirecek şekilde refüj ve yolun düzenlenmesine..."

Konuyla ilgili Radikal'e konuşan Çankaya Belediye Başkanı Eryılmaz, Kurul'a parkın kenarına caddeye adını veren Tunalı Hilmi'nin heykelini dikmek için başvuruda bulunduklarını ama, sit alanı olduğu için izin verilmediğini söyleyerek, "Fakat aynı kurul Büyükşehir Belediyesi'nin yan kuruluşu gibi çalışmış ve onlara izin vermiştir" dedi. Eryılmaz, kurulun sit kanununa muhalefet ederek kendi yasasını çiğnediğini ifade ederek, "Kurul görevini Büyükşehir Belediyesi'ne devrediyor. Çankaya odaklı kararların yüzde 80-90'ı aleyhimizedir" diye konuştu.

CHP Meclis'e ve yargıya taşıyacak
Kuğulu Parka yapılmak istenenlerin şehircilik anlayışı açısından uygun olmadığını söyleyen Eryılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Araç öncelikli bir anlayış hâkim, oysa şehirlerde öncelik yayalarındır. Bana gelen haberlere göre Atatürk Bulvarı'nı ve Kuğulu Park'a mümkün olduğu kadar az zarar vereceği söyleniyormuş; tecavüzün azı çoğu olmaz."

CHP Ankara Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yılmaz Ateş ise, yapılmaya çalışılanın şehircilik açısından kabul edilemez olduğunu dile getirerek, konuyu Meclis'e ve yargıya taşıyacağını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediye-kugulu-parka-tecavuz-edecek_47625.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!