Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Belediyelerin Borçları Yeniden Yapılandırılacak

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, belediyelerin vergi ve sigorta gibi borçlarının yapılandırılacağını belirterek, uygulamadan belediyelere emlak ve çevre temizlik vergisi borcu olan vatandaşların da yararlanacağını bildirdi.

Dünya Gazetesi
Belediyelerin Borçları Yeniden Yapılandırılacak

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, belediyelerin vergi ve sigorta gibi borçlarının yapılandırılacağını belirterek, uygulamadan belediyelere emlak ve çevre temizlik vergisi borcu olan vatandaşların da yararlanacağını bildirdi. Tanrıverdi, hükümetin belediyelere ait borçların yapılandırılması ile ilgili bir çalışma yürüttüğünü ifade ederek, söz konusu çalışmanın TBMM'ye geldiğini ve ilgili yasal düzenlemenin önümüzdeki haftalarda Meclis'ten geçeceğini söyledi. Söz konusu düzenleme ile belediye borçlarının taksitlendirilerek, 36 ayda ödeme kolaylığı getirileceğini belirten Tanrıverdi, şunları kaydetti:

"Belediyelerin vergi ve sigorta gibi benzeri borçları yapılandırılacak. Uygulamadan belediyelere emlak ve çevre temizlik vergisi borcu olan vatandaşlar da yararlanacak. Bu yapılandırma kapsamında belediyelerimizin vergi ve sigorta borçlarının yanı sıra vatandaştan alacaklarının da yapılandırılması var. Yani belediyelere, emlak ve çöp vergisi gibi borcu bulunan vatandaşlar da bu yapılandırmadan yararlanacak. Dolayısıyla vatandaşın sırtındaki bu yükü alan, borcunu kolayca ödeyebileceği bir hale dönüştürecek bir uygulama olacak."

İller Bankası Kanun Tasarısı'nda da belediyelerden kesilen yüzde 5'lik payın yüzde 2'ye indirilmesinin öngörüldüğüne işaret eden Tanrıverdi, ortaklık pay oranının düşürülmesiyle birlikte belediyelere yaklaşık 700 milyon lira kaynak sağlanacağına işaret etti.

Belediyelerin oldukça ağır borç yükleri olduğunu vurgulayan Tanrıverdi, şöyle devam etti:

"İller Bankası ortaklık payı yüzde 5 olarak kesiliyor. Bu pay yüksek. Bu oran yüzde 5'ten yüzde 2'ye düşürülmüş olacak ve belediyelerimizin geliri önemli ölçüde artmış olacak. Ortaklık payı kesintisi şuan belediyelerin hem merkezden gelen gelirleri hem de yereldeki gelirlerinden yapılmaktaydı. Şimdi bu sadece merkezden gelen gelirlerden kesilecek. Bu düzenleme gerçekleştiğinde belediyelere yaklaşık 700 milyon lira civarında bir kaynak aktarımı sağlanmış olacak."

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/belediyelerin-borclari-yeniden-yapilandirilacak_84048.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!