Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Beşevler’de Yürütmeyi Durdurma Kararı

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Beşevler’de Yüksek Öğretmen Okulu alanı için kabul ettiği plan değişikliği, mahkeme kararı ile durduruldu

yapi.com.tr
Beşevler’de Yürütmeyi Durdurma Kararı

Beşevler’de bulunan ve mülkiyeti Maliye Hazinesine ait olan Yüksek Öğretmen Okulu alanının 2,5 emsal hmax serbest resmi kurum alanına dönüştürülmesine olanak sağlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis kararı, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yargıya taşınmıştı. Mahkeme, bilirkişi raporuna da atıfta bulunarak, yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Bilirkişi raporunda, söz konusu plan değişikliğinde eklenecek nüfusun “bölgenin ulaşım ve dolaşım sistemine etkilerinin göz ardı edildiği; bölgenin üniversiteler bölgesi olduğu göz önünde bulundurulduğunda, alanda zaten yüksek miktarda olan gündüz nüfusunun daha da aratacağı; ayrıca alanda mevcut plan ile fiili kullanım arasındaki çelişkinin bertaraf edilmesi amacıyla plan değişikliğine gidilmesinde, alana ilişkin 2007 yılında onaylanan ve üst ölçekli plan olması nedeniyle referans plan özelliği taşıyan 1/25.000 ölçekli 2023 Başkent Ankara Nazım İmar Planı hükümlerinin dikkate alınmadığı” ifadeleri yer alıyor.

Tezcan Karakuş Candan: Mahkeme kararını olumlu buluyoruz

Mahkeme kararını değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Mahkeme kararını olumlu buluyoruz” dedi. Candan, “Alandaki Yüksek Öğretmen Okulu, Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsisli. Okul, çevredeki tüm yapılar ile bir bütünlük içerisinde. Beşevler alanının tescili için Koruma Kurulu’na başvurmuştuk; tescillenmeyince Koruma Kurulu'na açtığımız dava devam ediyor. Tescil davasını açtıktan sonra Büyükşehir Belediyesi, alan için hmax serbest bir plan değişikliği yaptı. Plan değişikliğinin yoğunluğu artırabileceği uyarısında bulunmuştuk; söz konusu kararı da yargıya taşıdık. 8. İdare Mahkemesi, Yüksek Öğretmen Okulu’na ilişkin plan değişikliği kararı için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu süreçte oradaki binalar yıkılmayacak, trafik yoğunluğu artamayacak” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/besevlerde-yurutmeyi-durdurma-karari_137660.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!