Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ankara Rüzgar Tüneli İçin Koruma Talebi

Beşevler’de bulunan Ankara Rüzgar Tüneli’nin(ART) yıkılabileceğine dair duyum aldıklarını söyleyen Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ART’nin yıkımına itiraz etti. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "ART Cumhuriyetin endüstri mirasıdır. Korunması için tescile başvuruyoruz" dedi.

yapı.com.tr
Ankara Rüzgar Tüneli İçin Koruma Talebi

"Beşevler’de Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin arazisinde bulunan Rüzgar Tüneli’nin yok edilmesi, endüstriyel mirası yok edilmesin" diyen Candan, “1946-1950 yılları arasında kurulmuş olan Cumhuriyet'in ilk rüzgar tüneli olan Ankara Rüzgar tüneli Cumhuriyetin bilime ve tekniğe verdiği önemin simgesel mekanıdır. Bina için tescil başvurusuna hazırlanıyoruz. Diş Hekimliği Fakültesi’nin ek binası inşaatı Rüzgar Tüneli’nin bitişiğinden başlıyor, binaya zarar verebilir. Ayrıca Rüzgar Tüneli’nin bugün bile kullanılabilir durumda olduğu, TÜBİTAK’ın testler yaptığı basına yansıdı. Yapı oldukça kendine özgü bir tipolojiye işaret etmektedir. Böylesi bir yapının etrafı kapatılmamalı aksine tüm parsel ART ye terk edilerek kente bir endüstri, mirası ve bilimsel çalışmalara laboratuar olabilecek yapıya kazandırılmalıdır. Anakara Üniversitesi'nden de beklenen bu tavırdır.Yetkililerle görüşme talebinde bulunduk” şeklinde konuştu.


"Rüzgar Tüneli Hastaneye Kurban Edilemez"

Yer seçiminin yanlışlığına değinen Candan, şunları söyledi: “Rüzgar Tüneli ile aynı parsel içerisinde ve binanın  hemen yanında A.Ü Diş Hekimliği Fakültesi Uygulama Hastanesi inşaat faaliyeti başlamış bulunmakta. İhalesi yapılmış olan inşaatın yer seçimi yanlış. Rüzgar tüneli binası devasa hastane binasının karşısında yok olacak.Endüstri mirası  olan Rüzgar Tüneli ile kentin bağlantısı kopacak. Cumhuriyetin kalkınma modellerinin ve çabalarının ürünü olan Rüzgar tünelinde geleceğin kurgulanması gerekirken endüstri de önemli bir adımın atıldığı ve bilimsel çalışmalara ışık tutabilecek bir laboratuar olabilecek bir yapının gözden çıkarılıyor olması kabul edilemez. ART, araştırma , geliştirme işlevi ve teknoloji üretmeye yönelik vurgusuyla Türkiye 'de yapılı çevrenin tarihi açısından oldukça kendine özgü bir tipolojiye işaret etmektedir. Böylesi bir yapının etrafı kapatılmamalı aksine tüm parsel ART ye terk edilerek kente bir endüstri, mirası ve bilimsel çalışmalara laboratuar olabilecek yapıya kazandırılmalıdır. Rüzgar Tüneli hastaneye kurban edilemez."

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-ruzgar-tuneli-icin-koruma-talebi_138111.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!