Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Beşiktaş'taki Tarihi Çeşmede Büyük Tahribat

Beşiktaş'ta 231 yıl önce yaptırılan Abdülkerim Efendi Çeşmesi'nin muslukları çalındı, bir sütunu yerinden söküldü, boyalarla üzerine yazılar yazıldı, grafiti yapıldı.

yapi.com.tr
Beşiktaş'taki Tarihi Çeşmede Büyük Tahribat

Ortaköy, Taş Basamak Sokak üzerinde 1789 yılında yaptırılan ve yıllarca mahalle sakinlerinin su ihtiyacını karşılayan Abdülkerim Efendi Çeşmesi, hırsızların hedefi oldu. Yıllara meydan okuyan tarihi çeşmenin önce muslukları çalındı. Bununla yetinmeyen hırsızlar çeşmenin mermer sütunlarından birini yerinden sökerek götürdü. Mermer kaplı aynataşına da sokaktan geçen yüksek araçlar zarar verdi.  Çeşmenin ön kısmı sprey boyayla boyandı, yazılar yazıldı.  Çeşmenin su deposu olarak kullanılan kısmına da eski eşya ve mobilyaların atıldığı görüldü.

DHA’da yer alan habere göre; mahalle sakinleri, tarihi çeşmenin bir an evvel restore edilmesini, korunmasını istiyor. Çeşmenin korunması için ilgili makamlara müracaat ettiklerini ancak bir sonuç alamadıklarını belirten mahalle sakinlerinden Ertuğrul Dörtelma, “Senede iki kez gelip fotoğraflarını çekip gidiyorlar. Biz buranın korunması için müracaat ettik. Ancak ilgilenen yok. Bu zararı çevredeki gençler verdi. Gece burada alkol alıyorlar. Muslukları ve mermer sütunu da çalındı. Ancak ne zaman çalındığından bilgim yok.” şeklinde konuştu.

Bir başka mahalle sakini ise “Tarihi eserlere sahip çıkılması lazım. Böyle yapıların üzerine grafiti yapılmaması lazım. Korunması ve restore edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yetkililerden de burayı koruma altına alıp gerekli çalışmaların yapılmasını istiyorum.” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/besiktastaki-tarihi-cesmede-buyuk-tahribat-_180754.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!