Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Çeşme, Kurul Kararı Olmadan Kaldırıldı

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, Üsküdar Belediyesi tarafından sökülen Çengelköy’deki tarihi çeşmenin projesi ve Koruma Kurulu kararı olmadan yerinden söküldüğünü açıkladı.

yapi.com.tr
Tarihi Çeşme, Kurul Kararı Olmadan Kaldırıldı

İstanbul Üsküdar Çengelköy'de tarihi Bekir Efendi Çeşmesi yaya ve araç trafiğini aksattığı gerekçesiyle birkaç gün önce ilçe belediyesi tarafından sökülerek yerinden kaldırıldı. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, konuyla ilgili yaptığı açıklamada tarihi çeşmenin projesi ve Koruma Kurulu kararı olmadan yerinden söküldüğünü söyledi.

Sözcü’de yer alan habere göre; çeşmenin Üsküdar Belediyesi'nin deposuna taşındığının bilgisini veren Polat, şöyle konuştu: “Konu bizim sorumluluğumuzda değil. Tarihi çeşme Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün mülkiyetinde. Birinci grup tarihi eser. Daha önceki yıllarda başlayan bir proje çalışması var. Kurul kararında çeşmenin taşınmasına ilke olarak ‘evet' diyor. Ama bunun söküm, nakledileceği yerin teknik bilgilerinin yer aldığı projenin kendilerine iletilmesi koşuluyla onaylamıştır. Kurula gitmiş, onaylanmış herhangi bir proje yok. Dolayısıyla çeşme Koruma Kurulu onayı olmadan sökülmüş.”

Proje olmadan taşınamaz
Birinci grup bir tarihi eserin onaylanan bir proje olmadan taşınamayacağını, sökülemeyeceğini, üzerinde restorasyon çalışması yapılamayacağını vurgulayan Polat, “İlçe belediyesi tarafından böyle bir karara gerek duyulmadan söküldüğü görülüyor. Elimizde taşınma amacıyla ve alanın nasıl kullanılacağı ile ilgili elimizde bilgi yok.” ifadelerini kullandı.

Üsküdar Belediyesi ise yaklaşık 200 yıllık tarihi çeşmenin trafiği rahatlatmak amacıyla söküldüğünü ve Çengelköy Havuzbaşı Parkı’na yerleştirileceğini açıklayarak konuyla ilgili çalışma başlattıklarını duyurdu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-cesme-kurul-karari-olmadan-kaldirildi_181021.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-1K

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!