Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

BES’in Yayacağı Kül Çevre için Felaket Olur

Samsun Çarşamba’da yapılan Biyokütle Enerji Santrali’nin kurulacağı alanın tarım arazisi olmadığı söylemlerine Samsun Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu tepki gösterdi.

yapi.com.tr
BES’in Yayacağı Kül Çevre için Felaket Olur

Samsun Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu, Çarşamba’da, yaptırılan Biyokütle Enerji Santrali (BES)’nin kurulacağı alanın tarım arazisi olmadığı ve “çevre dostu santral” söylemlerine tepki gösterdi. Memişoğlu, “Santral dosyasında, en az yüzde 1 oranında külün ortama salınacağı belirtiliyor. Bu oranın doğuracağı sonuçlar tarım arazileri için felaket olur.” dedi.

Cumhuriyet’ten Cemil Ciğerim’in haberine göre; BES faaliyete geçtiğinde ortama salınacak gaz ve küllerin tarım arazilerine zarar vereceğinin bilimsel verilerle ortaya konulduğunu kaydeden Memişoğlu, “On binlerce dönümlük alanda tarım ve hayvancılık yapılan bir alanda bu tesisin kurulması ovanın sonunu getirir.” dedi.

 

 

Santral alanının önceden kömür deposu olarak kullanılmasının, o toprakların tarım arazisi olduğu gerçeğini ortadan kaldırmayacağını ifade eden Memişoğlu, “Bakanlar Kurulu kararı ile tarımsal sit alanı ilan edilen bir bölgenin içine kirletici bir sanayi tesisi kuruluyor.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/besin-yayacagi-kul-cevre-icin-felaket-olur_180228.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!