Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çarşamba BES’te Yürütmeyi Durdurma Kararı Kaldırıldı

Samsun’da mühürlenerek faaliyetleri durdurulan Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali (BES) için Samsun 3. İdari Mahkemesi tarafından verilen yürütmenin durdurulması kararı, Samsun Bölge İdare Mahkemesi’nce iptal edildi.

yapi.com.tr
Çarşamba BES’te Yürütmeyi Durdurma Kararı Kaldırıldı

Samsun 3. İdari Mahkemesinin iptal kararında tarım yapılan ova koruma alanı içinde, yapılacak olan tesisin yasalara aykırı ve doğaya zarar verecek olduğu ifade edilmişti. Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali’nin sahibi Oltan Köleoğlu Enerji, bu karara üst mahkemeye başvurarak itiraz etti.

Cumhuriyet’ten Cemil Ciğerim’in haberine göre; itirazı değerlendiren Samsun Bölge İdare Mahkemesi, Samsun 3. İdari Mahkemesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı. Üst mahkemenin verdiği iptal kararında doğaya zarar verme iddiasının doğru olmadığı, çünkü santralin doğaya zarar vermeyeceğinin uzmanlar tarafından bildirildiği yer aldı.

 

 

Neden olarak da çiftçinin tarlasında yaktığı anızdan çıkan dumandan bile daha az bir duman çıkmasının söz konusu olduğu, yüzde 99 oranında filtre edilmiş şekliyle bacadan duman çıkması gösterildi.

Samsun Çevre Platformu Sözcüsü Mehmet Özdağ, “Bu karar inşaatın önünün açıldığını göstermiyor. Yöre halkının davalarına sahip çıkması gerekiyor.” diyerek mücadelelerine devam edeceklerini belirtti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/carsamba-beste-yurutmeyi-durdurma-karari-kaldirildi_180012.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!