Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çarşamba’da BES’e “ÇED Gerekli Değildir” Kararı İptal Edildi

Çarşamba Ovası’na kurulmak istenen Biyokütle Enerji Santrali (BES) için verilen “ÇED gerekli değildir” kararı iptal edildi. Mahkeme, bilirkişi raporunu, nesnellikten ve objektiflik uzak olduğu gerekçesiyle reddetti.

yapi.com.tr
Çarşamba’da BES’e “ÇED Gerekli Değildir” Kararı İptal Edildi

Samsun Çarşamba Ovası’na kurulmak istenen Biyokütle Enerji Santrali (BES) projesine verilen “ÇED gerekli değildir” kararı iptal edildi. Mahkeme ara kararında talep ettiği bilirkişi raporunu ise nesnel ve objektiflikten uzak olduğu gerekçesiyle reddetti. Raporun şirket tanıtım dosyasından veriler esas alınarak hazırlandığını belirten heyetin, şirketler lehine birçok rapor hazırladığı ortaya çıktı.

BirGün’den Gökay Baçcan’ın haberine göre; bölgede tarımı bitirecek proje olarak adlandırılan ve inşası süren BES için Samsun Valiliği ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdi. Bölgedeki yurttaşların itirazları üzerine açılan dava sonucu karar, Samsun 3. İdare Mahkemesi’nce iptal edildi.

Mahkeme kararında bilirkişi raporuna ilişkin şu ifadeler yer aldı: “Bilirkişi raporunun dar ve kısıtlı bir bakış açısı ile hazırlanmış olması, doyurucu ve kapsamlı olmaması, çoğu noktalarda proje tanıtım dosyasındaki veriler esas alınarak raporun temellendirilmiş olması ve ayrıca bazı noktalarda nesnel ve objektiflikten uzak değerlendirmeler içermesi nedeniyle mahkememizce hükme esas alınabilecek nitelikte görülmemiştir.”

Mahkemenin niteliksiz olduğu gerekçesiyle reddettiği bilirkişi raporu ‘tanınmış kişiler’ tarafından hazırlandı. Bilirkişilerin, Çanakkale’de CENAL Termik Santrali, Karaburun Termik Santrali, Kirazlıdere I ve II Termik Santralleri, Kirazlıtepe Madeni ve birçok çevre davasında şirketler lehine raporlar hazırladıkları ortaya çıktı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/carsambada-bese-ced-gerekli-degildir-karari-iptal-edildi_179497.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!