Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Beyaz Fil’de Bilirkişi Sevinci

Manisa’nın simge yapılarından ve “Beyaz Fil” olarak bilinen tarihi binanın 1. derece sit tescilinin kaldırılmasına karşı sürdürülen hukuksal mücadelede, bilirkişi heyeti davacılar lehine görüş bildirdi. Yapının, Cumhuriyet Dönemi Mimarlık Mirası’na ait olduğunu vurgulayarak, sit statüsünün korunması gerektiğine dikkat çekti.

yapi.com.tr
Beyaz Fil’de Bilirkişi Sevinci

1960’lı yılların başında hizmete açılan ve İstanbul’daki Büyük Tarabya Oteli’ni yapan Kadri Erdoğan’ın mimarı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) ait Beyaz Fil binası, 2012 yılında İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 1. derece kentsel sit kapsamında tescillendi. Cumhuriyet’ten Yusuf Özkan’ın haberine göre; SGK, binayı tescili değişmeden 2014 yılında ihale yöntemiyle satışa çıkardı. Teklif alan şirketlerden biri Sit derecesi nedeniyle ihaleye katılmazken, Teksan Brode adlı tekstil şirketi ise 30 milyon 450 bin lira ödeyerek binanın yeni sahibi oldu. Daha sonra binanın tescilinin kaldırılması üzerine duyarlı yurttaşlar yargıya başvurdu.

Manisa 2 İdare Mahkemesi’nde devam eden dava kapsamında atanan bilirkişi heyeti, davacıları haklı bularak, tescilin aynen korunması gerektiği yönünde görüş bildirdi. Cumhuriyet Dönemi Mimarlık Mirası’na ait yapının, 1. derece kentsel sit özelliklerini taşımaya devam ettiğine dikkat çekildi.

Bilirkişi raporunun Manisa’da sevinçle karşılandığını belirten Beyaz Fil Platformu’ndan emekli Yargıtay Üyesi Ali Suat Ertosun, “Beyaz Fil, kentin ortasında 3 dönüm bir arazi üzerine yapılmış orijinal bir eser. Amaçları burayı otel, rezidans ve AVM’ye dönüştürmek. Tüm değerlerimizi yok etmek istiyorlar. Bilirkişi raporu bu nedenle çok önemli. Davayı kazanırsak büyük bir rantı da önleyeceğiz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/beyaz-filde-bilirkisi-sevinci_169129.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!