Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Beyazıt’ta Mermer Bloklar Sır Oldu

Beyazıt Meydanı’ndaki inşaat çalışmalarında mermer blokların Arkeoloji Müzesi’nin denetimi olmadan kamyona doldurulup götürülmesine Arkeologlar Derneği tepki gösterdi.

yapı.com.tr
Beyazıt’ta Mermer Bloklar Sır Oldu

Birgün Gazetesi'nden Olgu Kundakçı'nın haberine göre, İstanbul’da tarihi Beyazıt Meydanı’nda yapılan Darulfünun alt geçidi yenileme çalışmaları sırasında nereden söküldüğü bilinmeyen mermer bloklar Arkeoloji Müzesi’nin denetimi olmadan bir kamyona yüklenerek götürüldü. Daha önce lahit kapaklarının kepçelerle tahrip edilmesi ve açığa çıkan bir sarnıcın beton ve molozla kaplanmasıyla gündeme gelen inşaat çalışmaları için Arkeologlar Derneği hassasiyet çağrısında bulunuyor. Arkeologlar, Beyazıt Meydanı gibi arkeolojik önemi bilinen bir alanda yapılan inşaat çalışmalarının arkeoloji biliminin gerekliliklerine göre yapılması gerektiğini belirtirken, mermer blokların nereye götürüldüğüne ilişkin BirGün’e bilgi vermeyen alt yüklenici Vizyon İnşaat, “Blokların tarihi olduğunu nereden çıkarıyorsunuz” demekle yetindi.

Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi’nden Yiğit Ozar, mermer blokların tarihi olup olmadığının uzmanlarca belirlenmesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu: “Yapılacak bu tür bir sevkiyatın Arkeoloji Müzesi’nin denetiminde olması gerekiyor. Kamyonun taşıdığı parçaların ne olup olmadığını bir uzmanın değerlendirmesi gerekir. Bu tür işlemler müteahhidin inisiyatifine bırakılamaz. Beyazıt Meydanı arkeolojik potansiyeli bilinen bir alan. Dolayısıyla yapılacak düzenlemelerde daha tasarım sürecinin başında arkeolojik katmanlar göz önüne alınmalı. Ve bu alanlardaki her türlü uygulama sürecinde  arkeologların gözetimi sağlanmalı” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/beyazitta-mermer-bloklar-sir-oldu_128731.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!