Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Büyükşehir Belediyesi Aksaray ve Beyazıt Meydanlarını da Yayalaştırıyor

Taksim’in ardından Aksaray ve Beyazıt Meydanlarının da yenileneceğini açıklayan Başkan Topbaş, “İstanbul'un kimlikli ve tarihi meydanlarını tekrar elden geçiriyoruz” dedi.

yapi.com.tr
Büyükşehir Belediyesi Aksaray ve Beyazıt Meydanlarını da Yayalaştırıyor

Saraçhane Belediye Sarayı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Aksaray'da ağırlıklı yayalaştırma denilebilecek bir düzenleme yapacaklarını belirterek; meydanla ilgili kararın Belediye Meclisinden geçtiğini söyledi. Aksaray Meydanı'nın çok önemsedikleri bir çalışmaları olduğunu vurgulayan Topbaş, “İstanbul'un kimlikli ve tarihi meydanlarını tekrar elden geçiriyoruz. Bunlardan bir tanesi de Aksaray Meydanı. Beyazıt Meydanı'yla ilgili çalışmalar da devam ediyor. Üsküdar, Kadıköy ve Kabataş'ta da bir meydan edinme çalışmamız var. Maltepe'de bir meydan hazırlığımız olacak inşallah” diye konuştu.

Aksaray Meydanı'nda şu an araçların geçtiği viyadüğün de kaldırılacağına ve 61 bin metrekare büyüklüğünde bir meydanın ortaya çıkacağına dikkat çeken Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aksaray'da, oradaki tarihi caminin ve dokunun da daha iyi hissedebilmesi sağlayacak, 'bir ağırlıklı yayalaştırma' da diyebileceğimiz bir düzenleme getiriyoruz. Meydanla ilgili karar da 14 Eylül 2012 itibariyle Meclisimizden oy çokluğuyla geçti. Burada ana muhalefet partisi destek vermedi; ne hikmetse anlamak mümkün değil. Oradaki çok hantal olarak gördüğümüz viyadükte ortadan kalkacak bir düzenleme bu”.

Beyazıt Meydanı üzerinde de çalışılıyor

Beyazıt Meydanı'yla ilgili de bir meydan düzenlemeleri olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, Beyazıt'ın geçmişte tarihi bir özelliği olduğunu anlattı. Topbaş, “Eski İstanbullular gayet iyi bilirler. Benim de çocukluğumdan hatırladığım meydana benzer tarzda, biraz daha düzenli, labirentler halinde olmayan ve araç parklanmasına müsade etmeyen bir düzen getireceğiz. Bunun da çalışmaları devam ediyor” şeklinde konuştu.

Kadir Topbaş, “Aksaray Meydanı, Valide Sultan Camii'nden Murat Paşa Camii'ne kadar mı olacak?” sorusuna ise şu cevabı verdi:

“Evet, yakından bakarsanız görürsünüz; Valide Sultan Camii'nin kapısı aşağıda kalıyor. Zemin dolgu yemiş, kodlar yükselmiş. Bu kodu bir miktar indirmeyi düşünüyoruz. Murat Paşa Camii ve çevresinde de bir trafik düzenlemesi yaparak, bu iki cami arasını belki viyadüksüz bir meydana dönüştüreceğiz. Bu da 61 bin metrekarelik ciddi büyük bir alanı ifade etmektedir. Daha güzel bir görüntüde bir meydan ortaya çıkaracak ve trafik akışını daha düzenli hale getirecek bir çalışma yapacağız”.

Yeni Aksaray Meydanı

• Aksaray Meydanı ve çevresinde bulunan tarihi Valide Sultan Camii, Muratpaşa Camii ile Zübeyde Hanım Parkı'nın çevresini de kapsayan 60 bin 851 metrekarelik alan, bir bütün halinde meydan olarak düzenlenerek yayalara ayrılacak.
• Vatan Caddesi ile Millet Caddesi’nin birleşimi, Muratpaşa Camii’nin arkasından (Fındıkzade tarafı) sinyalizasyon yapılarak tarihi eserleri ortaya çıkartılan alan da yayalaştırılacak.
• Aksaray Meydanı’nda bölgenin görüntüsünü olumsuz yönde etkileyen iki üst geçit yıkılacak.
• Meydanda, İSKİ binası tarafında 3+3 hemzemin yol yapılacak.
• Yusufpaşa ve Aksaray Tramvay İstasyonları kaldırılarak, Aksaray meydanında orta kısımda tek istasyon olarak düzenlenecek.
• Muratpaşa Camii’nin yanındaki ada yola; Valide Sultan Camii’nin yanındaki ada meydana katılacak.
• Proje kapsamında Adnan Menderes Bulvarı (Vatan Caddesi) üzerinden gelen araç trafiği, sinyaller azaltılarak yaya geçiş öncelikli düzenlenecek.
• Ordu Caddesi Ceylan Sokak, Şair Efendi Sokak ve Mesihpaşa Caddesi’nin tamamı yayalaştırılacak.
• Uygulamalar ve uygulama projesi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca onaylanacak olan Kentsel Tasarım Projesi doğrultusunda yapılacak.
• Plan onama sınırı içerisinde kalan mevcutta olmayan tescilli kayıp eserler, uygulama aşamasında korunacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuksehir-belediyesi-aksaray-ve-beyazit-meydanlarini-da-yayalastiriyor_104030.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!