Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Beyoğlu Planı’na Mahkeme Yolu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce Beyoğlu ilçesinin bir bölümüne yönelik hazırlanan, 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Uygulama Plan, “yeşil alanların yok edilerek imara açılacağı ve mevcut kentsel dokunun bozulacağı” gerekçesiyle bölge halkının tepkisini çekti. Halk, ‘yürütmenin durdurulması ve noktasal ve bütünsel olarak planın iptali’ için

Milliyet Gazetesi
Beyoğlu Planı’na Mahkeme Yolu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce Beyoğlu ilçesinin bir bölümüne yönelik hazırlanan, 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Uygulama Plan, “yeşil alanların yok edilerek imara açılacağı ve mevcut kentsel dokunun bozulacağı” gerekçesiyle bölge halkının tepkisini çekti. Halk, ‘yürütmenin durdurulması ve noktasal ve bütünsel olarak planın iptali’ için ayrı ayrı dava açmaya hazırlanıyor.

Beyoğlu ilçesinde Taksim, Cihangir, Tarlabaşı, Tophane’nin bulunduğu tarihi ve turistik bölge, 1993’te alınan kararla “Kentsel SİT alanı” ilan edilmişti. İmar planları 18 yıldır yılan hikayesine dönen bölgeye yönelik İBB’nin hazırladığı plan nihayet son şeklini aldı. Ancak içerdiği çok sayıda değişiklik halkın tepkisini çekti. İBB Meclisi’nde onaylandıktan sonra 14 Ocak 2011’de askıya çıkan plan bir aylık süre sonunda 14 Şubat’ta askıdan indirilecek. Halk, mahalle derneklerince ‘Beyoğlu Semt Dernekleri Platformu’ öncülüğünde hazırlanan itiraz dilekçelerini bugün Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na sunacak.

Kentsel turizm alanı

Ayaspaşa Güzelleştirme ve Çevre Koruma Derneği üyesi Cem Tüzün, korunması gereken yerlerin kentsel turizm alanı denilerek koruma planı dışına çıkartıldığını savunarak, “Plandaki yeşil alanların üzerine ‘kayıp tarihi eserleri ihya ediyoruz’ denilerek yapılaşmaya açıyorlar. Plan tarihi eserin tekrar canlandırılamaması durumunda sosyal tesis yapılabilmesine olanak tanıyor. Örneğin Tophane’deki İşçi Bulma Kurum önünde Yamalı Baba Hamamı’nın olduğunu söylüyorlar. 160 yıllık haritalara baktığımızda burada öyle bir hamam olmadığını gördük” dedi.

‘Tarık Zafer Tunaya Sokağı bu trafiği kaldırmaz’

Ömer Avni Mahallesi’ndeki Tarık Zafer Tunaya Sokak’ın sonundaki merdivenlerin yıkılıp yol yapılması ve Gümüşsuyu’nun Kabataş’a bağlanmasının da planda olduğunu kaydeden Cem Tüzün, “Bu değişiklikle Bomonti-Dolmabahçe Tüneli’nin yarattığı yoğun trafiğin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Dolmabahçe üzerinden Kabataş’a gitmek isteyen sürücüler, Tarık Zafer Tunaya sokağı kullanacak. Bu sokak yoğun trafiği kaldıramaz.” dedi. Ayaspaşa Güzelleştirme,  Asmalımescit, Beyoğlu Güzelleştirme ve Koruma, Beyoğlu Eğlence İşyeri Sahipleri, Cihangir Güzelleştirme, Galata ve Piyalepaşa derneklerinden oluşan “Beyoğlu Semt Dernekleri Platformu” üyeleri ile halk Cumartesi günü Cihangir’deki Roma Bahçesi’nde eylem düzenleyecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/beyoglu-planina-mahkeme-yolu_85682.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!