Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Beyoğlu Koruma Amaçlı İmar Planları İptal

Beyoğlu semt derneklerinin 2011 yılında yürürlüğe sokulan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli planlara karşı açtığı dava sonuçlandı; İdare Mahkemesi, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli 'koruma' amaçlı imar planlarını iptal etti.

yapi.com.tr
Beyoğlu Koruma Amaçlı İmar Planları İptal

Beyoğlu, Tarihi Kentsel Yerleşim Alanları İstanbul I Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 07.07.1993 gün, 4720 sayılı kararı ile 'Kentsel Sit Alanı' ilan edilmişti. 2863 Sayılı Koruma Mevzuatı uyarınca altı ay içinde yapılması gereken Koruma İmar Planları, 2011 yılına kadar yapılamamıştı.

Bu süreçte plan yapmakla yükümlü İstanbul Büyükşehir Belediye'sinde (İBB) sırası ile Recep Tayyip Erdoğan, Ali Müfit Gürtuna ve Kadir Topbaş; Beyoğlu Belediyesi'nde ise Nusret Bayraktar, Kadir Topbaş ve Ahmet Misbah Demircan başkan olarak görev yaptı. Ancak 18 yıl boyunca Beyoğlu Kentsel SİT alanı plansız kaldı. İBB, yapılan itirazlara rağmen, 2011 yılında 1/5000 ve 1/1000 ölçekli planları yürürlüğe aldı.

Planlara karşı yapılan eleştirilerin en önemlileri, koruma mevzuatına ve evrensel koruma ilkelerine aykırı olarak yürürlüğe sokulması, ayrıcalıklı imar hakları tanınmasıydı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/beyoglu-koruma-amacli-imar-planlari-iptal_115242.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!