Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Beyoğlu "Akıllı Kent" Oluyor!

Beyoğlu'na 'Akıllı Kent' Çözümü

Beyoğlu Belediyesi tarafından hayata geçirilecek 'Akıllı Kent' projesi sayesinde tüm gayrimenkuller ve özellikleri bilgisayar ortamına taşınacak. Proje 19 Eylül'de tamamlanacak

Radikaleyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, 'Akıllı Kent' otomasyon projesinin hayata geçirileceğini söyledi.
'Akıllı Kent' projesi sayesinde ilçedeki bütün gayrimenkullerin bilgisayar ortamında toplanacağını belirten Ahmet Demircan, ihtiyaç olduğunda, herhangi bir yerin fotoğrafını, bugüne kadarki mülkiyet durumunu, elektrik, su gibi detaylar konusunda bilgi alınabileceğini ifade etti. 19 Eylül'de bitirmeyi planladıkları projenin değerinin 2 trilyon lira olmasına rağmen bu rakamın çok altında gerçekleştirdiklerini dile getiren Demircan, Tarlabaşı'nın değerinin çok yüksek olduğuna da dikkat çekti.


Tarlabaşı'na yeni imaj
Kabul edilen yeni İmar Yasası'yla bölgedeki problemli yerlerden biri olan Tarlabaşı'nın ele alınacağına da değinen Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan sözlerine şöyle konuştu:
"Tarlabaşı'nda insanlara ne yapması gerektiğini söyleyerek, bunun altyapısını oluşturacağız. Yenilemeyi ada bazında yapacağız. İmar Yasası'na göre buradaki yenileme için o yerin sit alanı olması, tarihi ve tescil edilmiş bölge konumunda bulunması ve binalarının en az yüzde 50-60'ının yıkılmaya yüz tutmuş olması gerekiyor. Herkesin mülkiyeti ve parası korunacak. Amaç Tarlabaşı'nı bu 'çöküyor' durumundan kurtarmaktır." Binaların dış cepheleri muhafaza edilerek içlerinin istenildiği gibi yenilenebileceğini dile getiren Ahmet Demircan, yapılacak yenilemeyle binaların bodrum katlarının hepsine otopark yapılacağını vurguladı.


Başbakan'dan onay bekleniyor
Tarlabaşı'ndaki adaların yeniden yapılandırılmasını bir proje halinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunacaklarını belirten Demircan, "Yapılacak adada birisi bile itiraz ederse, kamulaştırma yapıp o insanın elinden malını alacağız. Çünkü burası çökme tehlikesi ile karşı karşıya, bu durum diğer insanları da ilgilendiriyor. Kanunun bize verdiği kamulaştırma yetkisi çözümsüzlüğü gidermek ve hukuki durumu aşmak üzerinedir" açıklamasını yaptı. Projenin 5-10 yılda biteceğini ifade eden Demircan, yenileme çalışmasına yüzde 80'in üzerinde katılım olacağını anlattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/beyogluna-akilli-kent-cozumu_30100.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!