Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Biga’da Mahkeme Yürütmeyi Durdurmadı

Biga’da Mahkeme Yürütmeyi Durdurmadı

yapı.com.tr
Biga’da Mahkeme Yürütmeyi Durdurmadı

Çanakkale’nin Biga İlçesi Karabiga Beldesi’nde Cengiz Holdinge bağlı ve inşaatı süren Cenal Termik Santrali hakkında açılan ÇED Olumlu Kararı’nın iptali ve yürütmesinin durdurulması davasında, ‘kopyala-yapıştır’ bilirkişi raporunu teslim alan mahkeme, yürütmeyi durdurma istemini reddetti. Birgün'den Doğu Eroğlu'nun haberine göre, önceki gün TMMOB’ye bağlı meslek odaları ve Çanakkaleli yaşam hakkı savunucusu kurumlar, 4 farklı termik santralin iptal davalarında hazırlanan bilirkişi raporlarının bir örnek olduğu ve santral isimleri ve haritalar değiştirilerek tek bir metinden üretildiği iddiasıyla bilirkişi heyetindeki isimler hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Cenal Termik Santrali hakkında Çanakkale İdare Mahkemesine teslim edilen ve yürütmeyi durdurma kararında etkili olan bilirkişi raporu da söz konusu 4 ‘kopyala-yapıştır’ rapordan biri. Fakat Cenal Termik Santralini kurtaran tek unsur ‘kopyala-yapıştır’ hilesi olmadı; proje alanında yaşayan Akdeniz fokları yine hasıraltı edildi, davaya konu ÇED Raporu’ndan alıntı yapıldı, iptal edilmiş mevzuat kullanılarak raporda termik santral savunuldu.

Daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED Olumlu kararları iki defa mahkemelerce iptal edilen Cenal Termik Santralinin, Priapos Antik Kenti bitişiğindeki inşaatı sürüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bigada-mahkeme-yurutmeyi-durdurmadi_143486.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!