Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Greenpeace'in Gemisi Kömüre Karşı Çanakkale'de

Greenpeace Rainbow Warrior gemisi Türkiye turunun 11. gününde kömürlü santral sayısının 13’e ulaşması planlanan Çanakkale’deydi. Santrallerin tehlikelerine “Kaz Dağı kömür solumasın” pankartıyla dikkat çekti.

yapi.com.tr
Greenpeace'in Gemisi Kömüre Karşı Çanakkale'de

Greenpeace’in Rainbow Warrior gemisi, Türkiye turunun 11. gününde Çanakkale’nin Karabiga ilçesine geldi.

Bianet'in haberine göre, Greenpeace Çanakkale’nin var olan üç kömürlü termik santralin yanı sıra, planlanmakta olan 10 kömürlü termik santral ile Türkiye’nin en fazla kömürlü termik santral planı olan ikinci şehri olduğuna dikkat çekiyor.Sekiz balıkçı teknesi, gemiyi “Hoş geldin Rainbow Warrior, kömüre karşı yelkenler fora”, “Rüzgar bize yeter” ve “Kömürsüz ömür istiyoruz” pankartlarıyla karşıladı. Greenpeace eylemcileri de, bot üzerinde “Kaz Dağı kömür solumasın” yazılı pankart açtı.

Greenpeace Akdeniz Türkiye turuyla kömürlü termik santrallerin sağlık etkileri konusunda Sağlık Bakanlığı’nı harekete geçmeye çağırıyor. Bir sonraki durakları İzmir.

Greenpeace'in, Stuttgart Üniversitesi'nin hazırladığı modellemeyi kullanarak hazırladığı 'Sessiz Katil' raporunun sonuçlarına göre:

* Planlanan 10 kömürlü termik santral yapılırsa Çanakkale'de her yıl en az 4433 yaşam yılı kaybı ve 476 erken ölüm daha yaşanacak. Sadece, Cenal Termik Santrali bile tek başına her yıl 730 yaşam yılı kaybı ve 78 erken ölüme sebep olacak.

* Çanakkale'deki kömürlü termik santrallerden çıkan hava kirliliği havayla taşınarak Bursa, İstanbul, Yalova gibi diğer iller için de büyük bir tehdit oluşturuyor. 2010 yılında kömürlü termik santrallerden dolayı yaşanan erken ölümlerin onda biri, Çanakkale gibi diğer şehirlerden gelen kirlilik nedeniyle İstanbul'da yaşandı.

“Tüm Türkiye etkilenecek”

Greenpeace İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan kömürlü termik santralin insan sağlığı ve çevre için yaratacağı tehlikeye dikkat çekti.

“Bu bölgedeki santral projeleri hayata geçerse, toplam 13 kömürlü termik santral faaliyet gösterecek ve santrallerin kümülatif etkilerinden sadece bu bölge halkının değil, tüm Türkiye’de yaşayan insanların sağlığı etkilenecek. Planlanan 10 kömürlü termik santral yapılırsa Çanakkale’de her yıl 476 erken ölüm daha yaşanacak.

"Halk sağlığını böylesine tehdit eden bir konuda, Sağlık Bakanlığı muhakkak söz sahibi olmalı ve hava kirliliğine yol açarak hayatı tehdit eden projelerin planlama, izin ve denetim süreçlerinde karar verici kurumlardan biri olmalı.”

“Santral projesi iptal edilmeli”

Greenpeace, Çanakkale’de kömür santral planlarından birinin Cengiz İnşaat ve Alarko Holding ortaklığındaki CENAL Elektrik Üretim A.Ş’nin Karabiga’da kurmayı planladığı santral olduğunu belirtti.

Greenpece şirketin, 2013’te sunduğu Çevre Etki Değerlendirme raporu iptal edildikten sonra raporu dörde bölerek sunduğunu, yürütmeyi durdurma kararına karşın yeni bir ÇED süreci başlattığını açıkladı.

Aksoğan  söz konusu projenin tamamen iptal edilmesi ve şu ana dek zararın geri döndürülmesi için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/greenpeacein-gemisi-komure-karsi-canakkalede_124858.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!