Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Bina Tamamlama Sigortası Güven Sorununu Ortadan Kaldırabilir”

Özser Group Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı H.Necmi Üze, 11 Mart’ta yürürlüğe giren zorunlu Bina Tamamlama Sigortası’nın doğru konumlandırıldığı takdirde gayrimenkul sektöründeki önemli bir sorunu ortadan kaldırabileceğini söyledi.

yapi.com.tr
“Bina Tamamlama Sigortası Güven Sorununu Ortadan Kaldırabilir”

2013 yılının sonunda uygulamaya giren yeni Tüketici Kanunu’na, ön ödemeli konut satışları için 'bina tamamlama sigortası' adı altında zorunlu sigorta maddesi eklenmişti. Hazine’nin genel şartları belirlemesinden sonra Bina Tamamlama Sigortası, 11 Mart’ta yürürlüğe girdi. Tüketici Kanunu gereğince artık büyüklüğü bakanlık tarafından belirlenecek konut projeleri için sigorta yapılması gerekiyor.

Özser Group Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı H.Necmi Üze, Mart ayında yürürlüğe giren zorunlu Bina Tamamlama Sigortası’nın gerek sigorta sektörü, gerekse gayrimenkul sektörü için olumlu yansımaları beraberinde getirebileceğini söyledi. Poliçenin doğru algılanıp uygulanmasının önemine vurgu yapan Üze, ilgili sigortanın tüketicilerin konut alış sürecine de olumlu yansıyacağını ifade etti.

Bina Tamamlama Sigortası’nın, 30 dairenin üstündeki konut projeleri için zorunlu olacağını aktaran Üze, 30 daire altındaki projelerde de talep edildiği takdirde söz konusu sigortanın yaptırılabileceğini söyledi.

H.NecmiH.Necmi ÜzeSigorta şirketleri denetimi sağlayacak

H.Necmi Üze, sigorta şirketlerinin, sigorta yapacağı inşaat şirketinin mali yapısını, geçmiş tecrübelerini detaylı inceleyerek poliçe düzenleyeceğini; sigortacının inşaat şirketini riskli görümesi, projeyi bitiremeyeceğine karar vermesi halinde sigorta yapmayacaklarını ya da ek teminatlar isteyebileceklerini belirtti. Üze, aynı şekilde inşaat süresi içinde şirketin, sigortacıya karşı yükümlülüklerini yerine getirmemesi ya da mali yapısını bozacak girişimler içinde bulunması halinde sigorta şirketinin sözleşmeyi sona erdirebileceğini söyledi.

Üze, sigorta şirketlerinin titizlikle yürüteceği bu süreçte elde edilen verilerin Bakanlık ile paylaşılacağını, böylece riskin en aza inmesi ve tüketicinin mağdur olmaması için inşaatın, başlamasından bitimine kadar geçen süre içinde sigorta şirketlerinin denetimi elinde bulundurmuş olacağını dile getirdi.

Yine poliçe kapsamında sigortanın primlerinin, inşaattaki konut sayısına, projenin süresine ve bedeline göre sigorta şirketleri tarafından serbestçe belirlenmesinin ve satıcının, konutun tamamlanarak tüketiciye teslim edildiğini derhal sigortacıya bildirmekle yükümlü olmasının da sigorta şirketlerinin kontrol gücünü artıracağını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bina-tamamlama-sigortasi-guven-sorununu-ortadan-kaldirabilir_130578.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!