Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sektörel Güven Endeksleri Arttı

Mayısta mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0,1, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,4, inşaat sektörü güven endeksi ise yüzde 2,9 arttı.

yapi.com.tr/AA
Sektörel Güven Endeksleri Arttı

Hizmet sektörü güven endeksi mayısta yüzde 0,1, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,4 ve inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,9 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımladı.

Buna göre, nisanda 100,6 olan hizmet sektörü güven endeksi, mayısta 100,69 değerine yükseldi.

Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artış, son üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Hizmet sektöründe geçen aya göre iş durumu endeksi yüzde 0,6 azalırken, hizmetlere olan talep endeksi yüzde 0,5, hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 0,4 arttı.

Perakendede güven yükseldi

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,4 artarak 103,26 değerine çıktı.

Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu yükseliş, mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Perakende ticaret sektöründe geçen aya göre; iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 1,7 azalırken, mevcut mal stok seviyesi yüzde 1,8 ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi yüzde 3,9 arttı.

İnşaat sektörüne güven yüzde 2,9 arttı

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,9 arttı. Geçen ay 81,04 olan inşaat sektörü güven endeksi, mayısta 83,4 değerine yükseldi.

İnşaat sektörü güven endeksindeki bu artış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. 

İnşaat sektöründe geçen aya göre toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 2,4, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 3,6 arttı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sektorel-guven-endeksleri-artti_131106.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!