Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Binaların Deprem Riski Bir ''Tık''la Öğreniliyor!

Kocaeli'de vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi'nin internet sitesinde oluşturulan linke adres detaylarını girerek binalarının zemin sağlamlığı ve deprem riski gibi bilgilerini öğrenebiliyor.

yapi.com.tr
Binaların Deprem Riski Bir ''Tık''la Öğreniliyor!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürü Mustafa Cevher, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'ni yaşayan Kocaeli'de o günkü yıkımın ve acıların bir daha yaşanmaması için çalışmalara devam ettiklerini belirterek, bunun için beledile olarak yeni bir hizmeti başlattıklarını bildirdi.

Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde yer alan Kocaeli'nin 17 Ağustos 1999 Depremi ile bu acı gerçekle yüzleştiğini dile getiren Cevher, gayrı resmi rakamlara göre on binlerce kişinin yaşamını yitirdiği Marmara Depremi, binaların güçlerinin yanı sıra zeminle ilgili soruların da sorulmasına olanak sağladığını vurguladı.

Cevher, zeminle ilgili sorulara cevap bulmak amacıyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalar, riskli bölgeleri ve hangi bölgelerin ne durumda olduğunu ortaya çıkardığını aktardı.

Cevher, Kocaeli'nin Deprem tehlikesi ve riskini belirlenmesine yönelik başlatılan çalışmalarda, TÜBİTAK ile 4 yılın sonunda zemin sınıflama ve sismik tehlike değerlendirme projesine başladıklarını belirtti.

Proje kapsamında kentin deprem tehlike ve riskinin belirlendiğini dile getiren Cevher, kentte oluşabilecek bir depremde ve İstanbul depreminde hangi bölgelerin nasıl etkileneceğini haritalarla açıkladıklarını kaydetti.

"Yerin 800 metre derinliğe kadar röntgeni çektik"

Cevher, aynı zamanda Kocaeli'nin düzlük bölgesinin 800 metre derinliğe kadar röntgenini çektiklerini, bu çalışmanın Türkiye'de ilk olduğuna vurgu yaparak, şunları söyledi:

"TÜBİTAK ile yaptığımız bu çalışmalar neticesinde, ürettiğimiz haritalar bitirdik. Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyan ve TÜBİTAK ile yürütülen, 'Kocaeli İli için Zemin Sınıflaması ve Sismik Tehlike Değerlendirme Projesi' kapsamında jeolojik, joefizik ve jeoteknik ölçümler yapıldı. Konusunda deneyimli uzmanların yaptığı ölçümler ile zemin, deprem ve tehlike verilerini kapsayan haritalar oluşturuldu."

Uzun süren bilimsel çalışmalardan sonra elde edilen verilerin Büyükşehir İmar ve Şehircilik ile Strateji Geliştirme Daire Başkanlıklarının ortak çalışmaları ile coğrafi bilgi sistemine aktarıldığına dikkati çeken Cevher, böylece mevcut İmar Planları ve kent haritası üzerine birleştirilerek vatandaşların Arazi ve hanelerinin üzerinde bulundukları zemin sınıflarının görüntülenmesini sağladıklarını kaydetti.

Cevher, bilimsel çalışmalarla oluşturulan sistemin ardından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin İnternet sayfasındaki "http://apps.kocaeli.bel.tr/zemindeprem" adresinde yayınlanmaya başladıklarını belirterek, buraya, deprem tehlike haritası, zemin sınıflama haritası ve jeoloji haritası olarak 3 Harita yüklediklerini bildirdi.

"Oturdukları yerin durumunu öğrenmiş olacaklar"

Bu adresi tıklayan vatandaşların, ilk olarak bulundukları ilçe, Sokak, mahalle ve kapı numarasını girerek haritalara ulaşabildiğini ifade eden Cevher, şöyle konuştu:

"Böylece vatandaşlar, kendi oturdukları evin adreslerini girerek zeminlerinin yapısını, deprem tehlikesini, riskini, zeminin hangi malzemelerden oluştuğunu öğrenip ona göre gerekli tedbirleri alma yoluna gidebilecekler. En azından oturdukları yerin durumunu öğrenmiş olacaklar. Linkte üç farklı Harita İnternet sitesinde sorgulanabiliyor. Bu haritalar Kocaeli ili Deprem Tehlike, Zemin Sınıfları ve Jeoloji haritalarından oluşuyor. Vatandaşlar bu sistem sayesinde yaşadığı evin zeminin sağlam olup olmadığı, zeminin hangi tür kayaç olduğu gibi bilgileri rahatlıkla öğrenebiliyor. Buna göre kırmızı olanlar zayıf zemin, turuncu olanlar orta zemin, sarı olanlar iyi zemin ve yeşil olanlar çok iyi zemin olarak sınıflandırıldı. Vatandaşlar daha ayrıntılı bilgiyi ise Büyükşehir'in Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü'nden alabiliyor. Bir tık ötede olan sistemle Kocaeli'de herhangi bir ilçede herhangi bir mahalle ya da sokağın bilgisine ulaşmak mümkün."

http://www.yapi.com.tr/haberler/binalarin-deprem-riski-bir-tikla-ogreniliyor_106173.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!