Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Binanızın Su Yalıtımı Yoksa Deprem Daha Tehlikeli

Deprem Haftası nedeni ile açıklama yapan Bitümlü Su Yalıtımı Üreticileri Derneği (BİTÜDER), depremlerde can güvenliğini sağlamak için binalara su yalıtımı yaptırmak gerektiğini belirtti.

yapi.com.tr
Binanızın Su Yalıtımı Yoksa Deprem Daha Tehlikeli

Bitümlü Su Yalıtımı Üreticileri Derneğİ (BİTÜDER), sağlıklı su yalıtımının binalar için depreme karşı kalkan görevi gördüğünü belirterek mevcut ve yeni yapılacak tüm binalarda su yalıtımı yaptırmanın önemine dikkat çekiyor. BİTÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Karahan, alınacak basit önlemlerle depremin yıkıcı etkilerine karşı mücadele edebileceğini belirterek şunları söyledi: “Ülkemizde peş peşe yaşanan depremlerdeki acı kayıplarımız, ‘Türkiye depremlerde neden bu kadar çok kayıp veriyor?’ sorusunu sormamıza yol açtı. Toplumda çok bilinmese de depremlerin yol açtığı büyük yıkımların en önemli nedeni korozyon. Korozyon, herhangi bir yoldan binaya sızan suyun donarak veya kimyasal tepkimelere girerek donatının özelliğini yitirmesine ve binanın taşıyıcı sisteminin zayıflamasına neden oluyor.”

Rakamlar Korkutuyor

Korozyonun yıkıcı etkileri hakkında bilimsel raporlar ışığında bilgi veren Karahan: “İstanbul’da 1999 depreminin ardından Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı araştırma sonucunda depremlerdeki yıkımların en önemli nedeninin korozyon olduğu raporlandı. İstanbul’da 1999 depreminin ardından incelenen 55 bin 651 konut ve işyerinin yüzde 79’u hasarlı bulundu. Bu binaların yüzde 64’ünde korozyon tespit edildi. Bu da söz konusu binalarda su yalıtımı olmadığı için taşıyıcı sistemlerindeki demirlerin çürümüş olduğu anlamına geliyor. Su yalıtımsız bir bina 10 yıl sonra taşıma kapasitesinin yüzde 66’sını kaybediyor. Türkiye geneline baktığımızda 19 milyon konut olduğu ve bunların 6,5 milyonunun deprem açısından riskli bina statüsünde bulunduğunu görüyoruz. İstanbul’un, 19 ilçesinde son yapılan incelemelere göre 700 bin binanın 300 bininin riskli bina sınıfında olduğu ortaya çıktı. Bu rakamlar çok çarpıcı ve aynı zamanda su yalıtımının zorunlu olmasının gerekliliğini ortaya koyuyor.” diye konuştu.

Güvenliğin Maliyeti Bina Maliyetinin Yüzde 3’ü

Kentsel dönüşüm sürecinin su yalıtımlı binaların sayısını artırmak için çok iyi bir fırsat olduğunu söyleyen Burhan Karahan, “Ülkemizdeki binaların yüzde 85’inde su yalıtımı olmadığına dikkat çekti. Su yalıtımının maliyetini yüksek olmadığını vurgulayan Karahan, “Su yalıtımı sanıldığı gibi pahalı bir uygulama da değil, toplam bina maliyetinin sadece yüzde 3’ünü ayırarak binanın daha güvenli ve sağlam olmasını sağlayabiliyorsunuz” dedi. Kentsel dönüşüm bu açıdan iyi değerlendirilirse çok iyi bir fırsat olacağını söyleyen Karahan,  kentsel dönüşümle birlikte yıkılıp yeniden yapılacak bu binalara su yalıtımı uygulanırsa depremden korunmak adına önemli bir adım atılacağını dile getirdi. BİTÜDER Başkanı, su yalıtımı yaptırırken dikkat edilmesi gereken noktaların altını da şu şekilde çizdi: “Kalitesiz standart dışı malzemelerle yapılan su yalıtımı uygulamalarının kısa bir süre sonra işlevini yitireceği ve beklenen sonuçları doğurmayacağı açık. BİTÜDER olarak su yalıtımı uygulamalarında zemine en uygun ürünün kullanılması gerektiğini vurguluyoruz. Bu noktada birçok zeminde bitümlü su yalıtımı örtüleri büyük avantajlar sunuyor. Su yalıtımı örtülerini seçerken ise mutlaka CE Belgesi bulunan kaliteli ürünler tercih edilmeli ve uygulama işin uzmanları tarafından yaptırılmalı.”

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/binanizin-su-yalitimi-yoksa-deprem-daha-tehlikeli-_105145.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!