Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mütekabiliyet Yasası Satışları Artırdı

"Mütekabiliyet Yasası"nın çıkmasından sonra Türkiye'de yapılan yabancı alımlarının miktarı, bakanlık tarafından açıklandı. Alınan 2 bin 557 taşınmazla Almanya vatandaşları birinci sırada yer alırken, en çok tercih edilen kent Antalya oldu.

yapi.com.tr / AA
Mütekabiliyet Yasası Satışları Artırdı

Yabancıların aldığı 10 bin 687 taşınmazın 2 bin 557'si Almanya vatandaşları tarafından satın alındı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Mütekabiliyet Yasası'nın çıkmasının üzerinden henüz 9 ay geçmesine rağmen yabancılar Türkiye'den yüksek sayıda gayrimenkul alımı yaptı.

Yasanın ardından 11 bin 8 yabancıya, 2 bin 513'ü arsa, 8 bin 174'ü konut olmak üzere toplam 10 bin 687 taşınmaz satışı gerçekleştirildi.

İkinci sırada İngilizler geliyor

Türkiye'den en çok gayrimenkul alanların başında Almanya vatandaşları gelirken, bunu İngiliz ve Avusturya vatandaşları izledi. Almanya vatandaşları, Türkiye'den 2 bin 557 gayrimenkul satın aldı. Almanya'dan 702 kişiye, Türkiye'nin çeşitli yerlerinden bin 263 arsa ile bin 294 konut satışı yapıldı.

İkinci sıradaki İngiliz vatandaşları 235 arsa, bin 67 konut olmak üzere bin 302 taşınmaz alırken, Avusturya vatandaşları da 205 arsa ve 147 konut olmak üzere 352 taşınmaz sahibi oldu.

ABD ve Arap ülkelerinden de alıcı bulunuyor

Mütekabiliyetin ardından Türkiye'ye ilgi gösteren diğer ülkeler arasında ABD, Suudi Arabistan, Rusya Federasyonu ve KKTC de yer aldı. Türkiye'den 81 konut ve 56 arsa satılan Amerikalılar, toplam 66 bin 638 metrekarenin sahibi oldu. Arap ülkelerinden ise ilk sırada 196 konut ve 13 araziyle Kuveyt, ikinci sırada 104 konut ve 64 araziyle Suudi Arabistan, üçüncü sırada 58 konut ve 49 araziyle Birleşik Arap Emirlikleri yer aldı.

Mütekabiliyetin kaldırılmasıyla Türkiye'den taşınmaz alımı yapabilen Tanzanya, Tunus, Narfolk Adaları, Bangladeş, İzlanda, Lüksemburg, Macaristan ve Venezuella gibi ülkeler, gayrimenkul satışında son sıralarda kaldı.

En çok alım Antalya'dan

Türkiye'den 95 gayrimenkul alan Yunan vatandaşları, sahil şeridindeki illeri tercih etmezken, alımları Ankara, Eskişehir gibi kentlerde gerçekleştirdi.

Mütekabiliyet öncesinden şimdiye kadar yabancılar en çok Antalya'daki gayrimenkullere ilgi gösterdi. Antalya'nın ardından İstanbul ve Muğla gelirken, tercih edilen diğer şehirler ise Aydın, İzmir, Bursa, Ankara, Mersin, Hatay ve Yozgat olarak sıralandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mutekabiliyet-yasasi-satislari-artirdi_105104.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!