Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Binaya ‘Gözleriyle’ Bakıp Sağlam Raporu Vermişler!

Zeytinburnu’ndaki 5 katlı Huzur Apartmanı’nın çökmesi, gözleri “pilot bölge” olarak seçilen ilçedeki binaların depreme karşı taramasını yaptıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden BİMTAŞ’a çevirdi.

Vatan Gazetesi
Binaya ‘Gözleriyle’ Bakıp Sağlam Raporu Vermişler!

b>Zeytinburnu’ndaki 5 katlı Huzur Apartmanı’nın çökmesi, gözleri “pilot bölge” olarak seçilen ilçedeki binaların depreme karşı taramasını yaptıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden BİMTAŞ’a çevirdi. Tarama ihalesini 9.5 milyon YTL’ye alan BİMTAŞ’ın bina inceleme rapor listelerine göre, Zeytinburnu’nda taranan 16.000 binanın risk oranları, 30 derecenin ve 10 derecenin altı olarak belirlendi. 30 derecenin altındaki 2.295 bina ’çok riskli ve hemen boşaltılması gerek’, 10 derecenin altındakiler de hemen yıkılması gereken binalar olarak raporlandı.

Risk derecesi 37 ve orta kalite!
Büyük bir gürültüyle çökerek 2 kişiye mezar olan Huzur Apartmanı’nın raporundaki risk derecesi ise 37’ydi. Yani “çok riskli olmayan”, dolayısıyla boşaltılması gerekmeyen sağlam binalar arasında sayıldı. Bu raporların altında, ODTÜ, Boğaziçi, Yıldız ve Mimar Sinan Üniversitesi gibi köklü üniversitelerde görevli akademisyenlerin imzasının var. Huzur Apartmanı’nın raporunu imzalayan ise Ortadoğu Teknik Üniversitesi.

‘İmkanımız bu kadar’
İşte bu raporu imzalayan ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nün Öğretim Üyesi ve Zeytinburnu, Fatih, Küçükçekmece projeleri akademik danışmanı Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu, İtalya’daki programını yarıda keserek dün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Saraçhane’deki başkanlık binasında soruları yanıtladı. Profesör, “Binanın sadece gözle taraması mı yapıldı?” sorusuna “Şu aşamada evet. Bu binanın bulunduğu yer, kireç taşından oluşan kayalık bir alan. Bu yer bir depremde sarsıntıyı az hisseder. Bunu baz alan arkadaşlar gözle bakarak değerlendirmede bulundu” yanıtını verdi. “Sağlıklı bir tarama olduğuna inanıyor musunuz” sorusunu ise şöyle yanıtladı: “Elimizdeki insan gücü ve para kaynağı o kadar. Deprem risk incelemesinin amacı, durup dururken yıkılacak binaları belirlemek değil. Bunun için farklı çalışma gerekir.”

Öğrenciler taramış
İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe ise taramayı yapanların uzman olmadığını iddia etti: “Profesyonellere yaptırılmadığını biliyoruz. Bu taramada inşaat mühendisleri çok azdır. Bize gelen bilgilere göre bu taramayı yapanlar, öğrenci, tekniker ve teknisyen niteliğinde olan kişiler.”

Kurtulduklarına sevinemediler
Zeytİnburnu’nda yıkılan binadan kurtulan aileler Zeytinburnu Öğretmenevi’ne yerleştirildi. Evleri yıkılınca ortada kaldıklarını söyleyen aileler kimsenin destek olmadığını, sadece geçici çözümler yaratıldığından yakınarak, “Bina yıkılalı iki gün oldu. Bir gündür öğretmenevinde kalıyoruz. Şimdiden ‘kendinize kalacak yer bulun’ demeye başladılar” dedi. Huzur Apartmanı’nın çevresindeki 3 apartman da dün boşaltılarak kapılarına mühür vuruldu. Bu apartmanlarda oturan vatandaşlar da, “Kış günü sokakta kaldık. Biz akrabaların yanına birkaç gün sığınırız ama eşyalarımız ne olacak. Devlet bizi mağdur etti, kalacak yer versin” diye isyan ediyor.

Huzur Apartmanı Esenler’e ders oldu
Zeytİnburnu’ndaki faciadan sonra, İstanbul’un Esenler semtinde, kolonlarından çatırdama sesi geldiği öne sürülen 7 katlı bina belediye ekipleri tarafından boşaltıldı. Apartman sakinleri, binanın uzun süredir hasarlı olduğunu, ancak kendilerine, belediyenin herhangi bir yazılı karar bildirmediğini öne sürerek tepki gösterdi. Aynı sokakta etüt çalışması yapan belediye ekiplerinin, yapımı süren metro inşaatı nedeniyle zarar gören 2 binayı yaklaşık 1 ay önce boşalttığı belirtildi. 7 katlı 18 daireli ve yaklaşık 100 kişinin yaşadığı bir apartmana ise kolon ve kirişlerindeki çatlaklara karşın ‘oturulabilir’ raporu verildiği iddia edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/binaya-gozleriyle-bakip-saglam-raporu-vermisler_52161.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!