Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bina Altındaki 16 Bin Fırın, Saatli Bomba Gibi

Türkiye Fırıncılar Federasyonu (TFF) Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, halen mevcut 20 bin fırından 16 bininin apartman altlarında faaliyet gösterdiğini belirtti. Balcı, ekmek fırınlarının apartman altında faaliyet göstermesini engelleyen ve 1997'de çıkarılan yönetmeliğin, 2003 yılında siyasi baskılarla iptal edildiğini söyledi.

Zaman Gazetesi
Bina Altındaki 16 Bin Fırın, Saatli Bomba Gibi

ürkiye Fırıncılar Federasyonu (TFF) Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, halen mevcut 20 bin fırından 16 bininin apartman altlarında faaliyet gösterdiğini belirtti. İstanbul-Zeytinburnu'nda alt katında fırın olan bir apartmanın çökmesi sonucu 2 kişinin öldüğünü hatırlatan Balcı, "Bunlar birer saatli bomba gibi çalışıyor." dedi.

Balcı, ekmek fırınlarının apartman altında faaliyet göstermesini engelleyen ve 1997'de çıkarılan yönetmeliğin, 2003 yılında siyasi baskılarla iptal edildiğini söyledi. Fırınların kurulum, asgari teknik ve hijyenik şartlarını düzenleyen yönetmeliğin 1997 yılında çıkarıldığını hatırlatan Balcı, yönetmelikte fırınların apartman altlarında çalışmasının yasaklandığını kaydetti. Mevcut fırınlara da uyum için süre verildiğini belirten Balcı, uyum süresi sonunda ruhsat alamayan 30-40 firmanın baskısıyla bu yönetmeliğin 2003 yılında iptal edildiğini belirtti.

Başkan Balcı, halen, fırınlarda imar durumuna ilişkin herhangi bir şart aranmadığına işaret ederek, şu bilgiye yer verdi:

"Fırınlar faaliyete geçerken, gıda işletmesi olduğu için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan izin almak, gıda siciline kayıt olmak durumunda. Ayrıca, belediyelerden gayri sıhhi müessese izni almak gerekiyor. Gayri sıhhi müessese izni alırken de sadece 500 kg'dan az üretim için 30 metrekare yeterli üretim alanı şartı aranıyor. Ancak hiçbir aşamada, imar durumu ile ilgili bir şart yok. Belediyeler halen her türlü fırına ruhsat vermeye devam ediyor."

Söz konusu yönetmeliğin yürürlükte olduğu 1997-2003 döneminde ruhsat verilen bütün fırınların müstakil binalarda bulunduğuna dikkat çeken Balcı, halen çalışan 20 bin fırından 16 bininin apartman altlarında faaliyet gösterdiğini vurguladı. Bu fırınlar için 'saatli bomba' benzetmesi yapan Balcı, "İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı" dedi. Balcı, insanlar öldüğünde araştırma komisyonları kurup, kamuoyunun yanıltılmaması gerektiğini ifade etti. Balcı sözlerini şöyle bitirdi: "Zeytinburnu'nda 2 kişi öldü 26 kişi yaralandı. Bütün bunlar fırın çalışmadığı halde oldu. Ya fırın çalışsaydı ne olacaktı? Yangın çıkacak, yaralı olarak kurtulanlar dahi kurtulma imkanı bulamayacak, hepsi ölümle yüz yüze gelecekti" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bina-altindaki-16-bin-firin-saatli-bomba-gibi_52219.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!