Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bir Plan Çıkmazı Daha: Bu Kez Efes!

Selçuk Belediyesi'nin hazırladığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından da onaylanan 1/1000 ölçekli "Efes Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı" ile ilgili İzmir 2 No'lu Koruma Kurulu değişiklik istedi.

yapi.com.tr
Bir Plan Çıkmazı Daha: Bu Kez Efes!

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, İzmir 2 No'lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 11.07.2013 tarih ve 2557 sayılı kararı ile Efes Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı'nda, Efes'te yeni servis yolları düzenlenmesi, gezi güzergahları ve giriş kapıları konusunda esnek davranılması, alan içinde su satış büfeleri gibi sonradan farklı ticari amaçlarla da kullanılabilecek alanlarının plana işlenmesi, ayrıca mezarlık kullanımı ve tarımsal faaliyetlerin düzenlenmesi gibi talepler sıralandı.

Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür, konuyu meclis toplantısında değerlendirerek, "Bu değişiklik talepleri, Efes'in geleceği ile ilgili kaygı verici değişimler içeriyor. Talepler uzun vadede Efes için sorun yaratabilecek kararlara yasal zemin oluşturabilir" dedi.

Söz konusu değişiklik taleplerinin siyasi karar ve her hükümetin Efes Ören Yeri ile ilgili farklı istekleri olduğunu iddia eden Ülgür, şunları kaydetti: "Herkesin oluruyla onaylanan planda 'Efes içinde plan yürürlüğe girdikten sonra ticaret yapılamaz' diyor. Şu anda istenen değişikliklerde ise içeride ticareti serbest bırakacak yasal boşluklar var. Su satılacakmış. Kapılarda suyunu alan içeri girer, suyunu da içer. Bugün belediye su diye ruhsat verir, yarın kola da satılır, kahve de satılır. Çünkü su satışı diye özel bir ruhsat yoktur. 'Su satacağım' diye ruhsat alır, restoran da açarlar, kafe de açarlar. Bu partiler üstü bir durumdur. Konunun İmar ve Hukuk Komisyonu tarafından titizlikle incelenmesini rica ediyorum."

Ülgür’ün uyarılarının ardından konuyla ilgili talepler ayrıntılı değerlendirilmek üzere ekim ayı meclisinin gündemine aktarıldığı bildirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-plan-cikmazi-daha-bu-kez-efes_112661.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!