Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Efes'in UNESCO Hayal Kırıklığı

Yaşar Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gökçe Özdemir, Efes Antik Kenti'nin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Geçici Listesi'nde bekletilmesinin, bölge turizmi için hayal kırıklığı yarattığını bildirdi.

yapi.com.tr / AA
Efes'in UNESCO Hayal Kırıklığı

Doç. Dr. Gökçe Özdemir, yazılı açıklamasında, Bergama'nın, yaklaşık 4 yıl süren girişimlerin ardından UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girerek, hak ettiği ilgi ve değere kavuştuğunu belirtti. Bir alanın Dünya Miras Listesi’ne girebilmesi için 6 kültürel ve 4 doğal kriterden en az birini karşılaması gerektiğine işaret eden Özdemir, şunları kaydetti:

"Efes, 1994 yılından bu yana geçici listede bekletiliyor. Bu, bölge turizmi için hayal kırıklığı yaratıyor. Efes, mevcut haliyle zaten bu kriterleri karşılamakta. Ancak ya bürokratik ya da teknik süreçten kaynaklanan bir problemden dolayı, asil adaylık 20 yıldır gerçekleşemiyor. Bu süreç, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından izlenebileceği gibi kamu ve özel kuruluşlar veya sivil toplum kuruluşları tarafından desteklenebiliyor. Örneğin Bergama Belediyesi bünyesinde kurulan Bergama UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Biriminin, bu sürece büyük katkısı oldu ve süreç hızlı ilerledi. Sonuç itibariyle de kısa sürede başarı elde edildi".

Özdemir, listeye giren alanların uluslararası belgesel kanallarında da geniş yer alıp tüm dünyaca tanındığını belirterek, Efes’in yanı sıra, Türkiye’nin Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan diğer 51 varlığı için de çalışmaların hızlanması gerektiğini ifade etti.

Açıklamada, bu yılın 4 ayında, İzmir'deki müze ve ören yerleri arasında en çok ziyaretçi ağırlayanın, 356 bin 853 kişiyle Efes Antik Kenti olduğu, Efes'i yaklaşık 90 bin ziyaretçi ile St. Jean Anıtı'nın, 62 bin 220 kişiyle Bergama'daki Akropol'ün takip ettiği kaydedildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/efesin-unesco-hayal-kirikligi_122831.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!