Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bir Test Aracı Olarak Konut Üretimi

Konut Konferansı 2013’ün en dikkat çekici konuşmalarından biri de 2012 yılında aldığı 'yılın mimarı' ve 'yılın konut mimarı' ödüllerine 2013'te de Architects Journal tarafından verilen 'yılın kadın mimarı' ödülüyle devam eden Alison Brooks Architects (ABA) Kurucu Direktörü Alison Brooks oldu.

yapi.com.tr
Bir Test Aracı Olarak Konut Üretimi

Konut projelerini yeni fikirlerin denendiği birer test aracına benzeten Alison Brooks, katılımcılar tarafından ilgiyle izlenen sunumunda kentsel konut üretiminin 'kültürel' harcı üzerinde durdu.

İngiliz Mimarlar Kraliyet Enstitüsü RIBA’nın en prestijli üç ödülü birden almış tek mimarı olarak dikkat çeken Brooks, özellikle İngiltere'de yabancı girişimciler için bir yatırım nesnesine dönüşen konut üretiminin yerel ölçekte kaybettirdiklerinin yarattığı 'kentleşme' ve bununla parelel olarak ele alınabilecek 'kırsallaşma' problemlerine vurgu yaptı. Konut sektörünün piyasa ekonomisinden bağımsız düşünülemeyeceğini kabul eden Brooks, ancak tasarım üzerine ne kadar çok zaman ayrılırsa sürdürülebilirlik açısından da o kadar şanslı olunabileceğini sözlerine ekledi ve "Konutun iyi olması gerektiğini söylüyoruz; ancak bunun içeriği üzerine çok da düşünmüyoruz" dedi.

Alternatif tasarım arayışlarını Tribeca, South Kilburn Estate Regeneration, Salt House ve Newhall Be gibi güzel sanatlar, mimarlık ve detayın birleştiği projeleri üzerinden örneklendiren Brooks, Ada'nın planlama sisteminin refleksleri hakkında da bilgiler verdi. Eğer akıllı bir tartışma sürecini göze alırsanız kuralları esnetme şansınızın olduğunu kaydeden Brooks, ancak projenin hayata geçirilmesi için aşılması gereken bu sürenin çok uzamasından yakındı. Brooks, ayrıca karşılanması gereken standartlardan da bahsederek, belgelerin toplamının neredeyse kocaman bir kitap anlamına geldiğini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-test-araci-olarak-konut-uretimi_114203.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!