Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bir Yanda Siyanür Diğer Tarafta HES

Fatsa’da beş yıldır siyanürle altın işletmeciliği yapan Altıntepe isimli firma, kapasite artırımına gidiyor. Şirketin başvurusu için ‘halkın katılımı toplantısı’ 30 Mayıs'ta yapılacak. Ancak tek tehlike bu değil. Turnasuyu’ndaki HES projesi için de 29 Mayıs Çarşamba günü ‘halkın katılımı toplantısı’ düzenlenecek.

yapi.com.tr
Bir Yanda Siyanür Diğer Tarafta HES

Altıntepe Madencilik San. ve Tic. A.Ş. tarafından Ordu’nun Fatsa ilçesi Bahçeler Mahallesi civarında ‘siyanürle altın ayrışması’ yapılıyor.

Firma, bölgede beş yıldır faaliyetlerini sürdürüyor. Ancak birçok kez toprak kayması yaşanan bölgede, su kaynakları da zarar gördü. Bölge sakinleri; Yukarıtepe, Kömürlük ve Çötelli’deki sondaj çalışması nedeniyle orman ve su kaynaklarının tahrip edildiği görüşünde. Birgün'den Uğur Şahin'in haberine göre yurttaşlar, bu yüzden kapasite artırımına karşı çıkıyor. 30 Mayıs Perşembe günü Fatsa Yukarıbahçeler Mahallesi’nde saat 11.00’de yapılacak toplantı öncesinde Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, BirGün’e konuştu.

Bakanlık da 'çalışıyor'
Gönül’e göre, söz konusu şirketin mevcut kapasitesi, yeterlilik vermiyor, bu yüzden de alan genişletilmek isteniyor. ORÇEV Başkanı, şunları dile getirdi: “MTA burada sondaj çalışması yapıyor. Hangi maden varsa da ruhsatlandırıp satıyor. Fatsa’nın bu kısmının maden alanı ilan edilmesi için Bakanlık çalışıyor. Biz öyle görüyoruz. Daha önce de sularda kirlenme olduğu, içilemeyecek düzeyde olduğundan bölgeye taşıma su getirdiler. Yani sadece Altıntepe şirketi değil, bakanlık da sondaj ve ruhsatlandırma ile alanı genişletmek istiyor.”

Gönül, şöyle devam etti: “Biz dava açmıştık. Bu sondajla ilgili bilirkişiler geldiğinde, MTA’daki görevliler, ‘Burada bulgu elde edemedik’ demişlerdi. ‘Bulamadıysanız niye yapıyorsunuz’ diye sormuştuk. Bu aslında davayı fiili olarak kazandığımızı gösteriyordu, fakat durmayıp çalışmalara devam ediyorlar.”

Önceden yemyeşildi
ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bölgenin gerçekten korkunç bir görüntüsü var. Önceden tamamen ormanlıktı, fındıklıktı, yemyeşildi. Hayvancılık da yapılıyor, tarım da… Madenin kapasitesi artar, diğer şirketler de gelirse bölge yaşanmaz bir hal alır.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-yanda-siyanur-diger-tarafta-hes_173089.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!