Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sarı Yazmalı Direniş Sürüyor

Sarı yazmalı kadınlarla özdeşleşen HES protestolarının yapıldığı Loç Vadisi’nde beşinci kez bilirkişi keşfi yapıldı. Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, “Uluslararası protokollerle korunan Loç’un talanına izin vermeyeceğiz.” dedi.

yapi.com.tr
Sarı Yazmalı Direniş Sürüyor

Kastamonu Cide’ye bağlı Loç Vadisi’ne 2010’dan beri yapılmak istenen Hidroelektrik Santral (HES) projesi için yeniden başlatılan Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci kapsamında bölgede 5. kez bilirkişi keşfi yapıldı.

BirGün’den Demet Sargın’ın haberine göre; daha önce gündeme gelen HES’e karşı bölge halkı direniş başlatmıştı. Özellikle kadınların önde olduğu ve yöreye özgü “sarı yazma”nın simgeleştiği direnişler ve açılan davalar sonucunda HES yapımı engellenmişti. Daha sonra çıkarılan genelgeyle yeniden başlatılan ÇED süreci, halkın yine tepkisine sebep oldu.

Loç halkının kitlesel olarak katıldığı bilirkişi keşfinde, şirketin “300 ağaç kesilecek” dediği bölgede binlerce ağacın olduğu dikkat çekti. “Mücadeleye devam” vurgusu yapan yurttaşlar, santralin üretim lisansının da iptal edildiğini hatırlattı. Üretim lisansının iptaline ilişkin olarak Loç halkının açmış olduğu ve kazandığı davada şirket teymiz davası açmıştı. Geçtiğimiz günlerde kararını açıklayan Danıştay 13. Daire Başkanlığı, ilk mahkemenin kararını onadı. Buna göre Loç vadisi HES projesinin elektrik üretim lisansı iptal edilmiş oldu.

“Halkın karşısına TOMA çıkarmışlardı”
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, “Küre Dağları havzası içinde ve Cide ilçemizde yer alan Loç Vadisi, doğal yapısını günümüze kadar taşıyabilmiş yaşlı ormanları, akarsu ekosistemi, yaban hayatı ve biyolojik zenginlikleri ile bir doğa harikasıdır.” dedi. Bölge halkının kararlı mücadelesine vurgu yapan Baltacı, sözlerini şöyle sürdürdü, “Davalarla durdurulan ve Danıştay’ın ‘milli parkın ekosistem bütünlüğünü telafi edilemez biçimde bozacağı” gerekçesiyle ÇED raporunu iptal ettiği Loç Vadisi HES projesinde, ne yazık ki katliam hırsı devam ediyor. Geçen yıl bilirkişi heyeti bölgede iken haklı tepkilerini dile getiren Cideli hemşerilerimizin karşısına Jandarma ve TOMA sevk edilmişti. Halkı bastırma ve susturma politikası uygulanmıştı. Buna rağmen Loç’un sarı yazmalı kadınları ve elleri nasırlı erkekleri; mücadeleden, toprağını savunmaktan asla vazgeçmedi, vazgeçmiyor.”

Projenin yapılacağı alanın Dünya Koruma İzleme Merkezi (WCMC) ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) dünya üzerinde belirlediği “Mutlak Korunması Gereken Alanlar” arasında yer aldığını hatırlatan Baltacı, tehlike altındaki “Karadeniz Nemli Karstik Orman” ekosistemlerinin de en iyi örneklerinin yine burada olduğunu söyledi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sari-yazmali-direnis-suruyor_175736.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!