Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

“Birlik ve Beraberliğimize Sımsıkı Sarılalım”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, Türkiye-Macaristan İş Forumu'nda yaptığı konuşmada birlik ve beraberlik vurgusu yaparak, “Ülkemizin aydınlık geleceğine hep birlikte sahip çıkalım" ifadesini kullandı.

yapi.com.tr
“Birlik ve Beraberliğimize Sımsıkı Sarılalım”

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Ankara Ticaret Odası (ATO) ve Ankara Sanayi Odası (ASO)’nun ortaklaşa düzenlediği Türkiye- Macaristan İş Forumu MÜSİAD’ın ev sahipliğinde Ankara JW Marriott Otel’de 18 Aralık Çarşamba günü gerçekleştirildi. Programın ardından iki ülke arasında vize muafiyeti ve işbirliği anlaşması imzalandı.

MÜSİAD Genel Başkanı Nail OLPAK, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcılıoğlu, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Macaristan Ekonomi Bakanı Mihaly Varga ve Macaristan Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Laszlo Parragh’ın katıldığı programda konuşma yapan MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, "Birlik ve beraberliğimize sımsıkı sarılalım" dedi.

Ekonomik ilişkiler olumlu ilerliyor

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın, 13 yıl aradan sonra geldiği Türkiye'deki büyük değişime dikkat çektiğini aktardı. Orban'ın Türkiye'nin hızla iyi yolda ilerlemesine karşın bu güzelliğin yeterince farkında olmadığını söylediğini dile getiren Olpak, "Ben bu tespiti, yaşadığımız bugünlerde daha da anlamlı buluyor, üzerinde iyi düşünmemiz, birlik ve beraberliğimize sımsıkı sarılmamız gerektiğini düşünüyorum. Lütfen ülkemizin aydınlık geleceğine hep birlikte sahip çıkalım" ifadesini kullandı. 

İki ülke arasındaki 600 yılı aşkın süren ilişkilerin yakın zamana kadar tatmin edici seviyede bulunmadığını anlatan Olpak, buna karşın ülkelerin geçirdiği önemli dönemlerin ardından ekonomik ilişkilerin olumlu ilerlediğini dile getirdi. Her iki ülke başbakanının koyduğu 5 milyar dolar dış ticaret hacmi  hedefinin yakalanmasının öncelikleri arasında yer aldığının altını çizen Olpak, bu açıdan bakıldığında iş dünyası için önemli adımlardan olan vize muafiyeti anlaşmasını oldukça önemli bulduklarını söyledi.

Türkiye küreselleşmenin kazananı oldu

İş forumunda konuşma yapan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Türkiye’ye 13 yıl önce geldiğini ve o tarihten sonra Türkiye’nin değişim ve dönüşüm geçirdiğine değinerek, “13 yıl önce geldiğimde karşımda kendine soru soran bir ülke görmüştüm. Türkiye, küreselleşen dünyada kazanan olabilecek mi sorusu soruluyordu. Gelinen noktada küreselleşmenin kazananı olmuş, ekonomik olarak gelişim sağlamış bir ülke görüyorum” dedi. Kendi ülkesinin de 2008 yılında ekonomik olarak ciddi sıkıntılar yaşadığının altını çizen Orban, ekonomik sıkıntılar yaşadığımız yıllarda Yunanistan’dan daha kötü bir durumda olduklarını fakat bugün tüm sorunları geride bıraktıklarını söyledi. Çevresi ile ticaretini geliştirmeyi hedeflediklerini de belirten Orban, Türkiye ile yapılacak olan ticareti önemsediklerini belirterek, AB’nin de vize muafiyeti konusunda sorunları ortadan kaldırması gerektiğinin altını çizdi.

Zenginliklerimiz avantaja çevrilmeli

Forumda konuşma yapan bir diğer isim de Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız oldu. Taner konuşmasında her iki ülkenin de coğrafi ve kültürel zenginlikleri olduğunu ve bu zenginlikleri avantaja çevirmeleri gerektiğini dile getirdi. Macaristan ile enerji ve ulaşım başta olmak üzere pek çok alanda ticari ilişki kurulması gerektiğini belirten Yıldız, “İki ülke de kaynaklarını doğru yönetmeli ve doğru yatırım modelleri belirlenmeli” dedi.  

 

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/birlik-ve-beraberligimize-simsiki-sarilalim_115104.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!