Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

MÜSİAD Geleceğin Enerji Kaynağının Yenilenebilir Enerjiler Olduğunu Biliyor

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Enerji ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Mustafa Albayrak, ''MÜSİAD olarak geleceğin enerji kaynağının petrol, doğalgaz, kömür gibi fosil enerji kaynaklarında değil, tükenmez bir Allah vergisi olan yenilenebilir enerji kaynaklarında olduğunun idrakindeyiz'' dedi.

yapi.com.tr / AA
MÜSİAD Geleceğin Enerji Kaynağının Yenilenebilir Enerjiler Olduğunu Biliyor

MÜSİAD Enerji ve Çevre Sektör Kurulu tarafından '500 Kilovat Altı Yenilenebilir Enerji Üretme Potansiyellerinin Belirlenmesi Projesi' sonuç değerlendirme toplantısında konuşan Mustafa Albayrak, MÜSİAD Enerji ve Çevre Sektör Kurulu'nun son yıllarda çalışmalarını 'yenilenebilir enerji kaynaklarından istifadenin artırılması' ve 'enerji verimliliği' konuları üzerinde yoğunlaştırdığını söyledi. MÜSİAD'ın Enerji Verimliliği Derneği'nin de kurucu yönetim kurulu üyelerinden olduğunu hatırlatan Albayrak, ''En ucuz elde edilen enerji 'tasarruf edilen enerjidir' düsturu gereği, enerji verimliliğine büyük önem veriyoruz" dedi.

Yenilenebilir enerji üzerinde durmalarının bir sebebinin de, bu kaynakların tekrarlanabilen, temiz, çevreci olması olduğunu dile getiren Albayarak, ''Ayrıca dışa bağımlılığı olmayan bir enerji kaynağı olduğu için önemsiyoruz. MÜSİAD olarak geleceğin enerji kaynağının petrol, doğalgaz, kömür gibi fosil enerji kaynaklarında değil, tükenmez bir Allah vergisi olan yenilenebilir enerji kaynaklarında olduğunun idrakindeyiz'' değerlendirmesini yaptı. Türkiye'nin her yıl Çin'den sonra dünyanın en iyi ilerleyen ülkelerinin başında yer aldığını söyleyen Albayrak, ''Türkiye'mizin her yıl en az yüzde 8 - 9 enerji açığının olduğunu kabul etmek durumundayız. Buna paralel olarak da enerji yatırımlarını ve kapasitesini en az yüzde 8-9 artırmamız gerekmektedir'' dedi.
     
Yüksek elektrik faturası ödeyen yaklaşık 40 üyeleri üzerinde enerji verimliliğinin nasıl sağlanabileceğine ilişkin bir çalışma yaptırdıklarını anlatan Albayrak, bu 40 üyenin, iş adamı veya sanayicinin elektrik faturalarının nasıl aşağıya çekileceğinin, daha az enerji ile daha yüksek verimin nasıl elde edileceğinin görüleceğini vurguladı.
    
''Enerji kaybı en fazla binalarda gerçekleşiyor, işletmeler cezalı enerji bedeli ödüyor''
    
Projeyi gerçekleştiren Gürışık Enerji Verimliliği firmasının Genel Müdürü Hatice Nuket Akıncı da, yaptığı sunumda projeyi MÜSİAD üyesi ve aylık enerji maliyeti 30 bin lira üzerinde olan 37 adet firma üzerinde gerçekleştirdiklerini söyledi. Akıncı, yapılan incelemeler sonucunda işletmelerde genel olarak enerji verimliliği bilincinin yenilenebilir enerjiler düzeyinde oluşmadığını belirtti.
     
Enerji verimliliği konusunda işletmelerin ancak mevcut şartlarda ekonomi oluşturmaya çalıştıklarını kaydeden Akıncı, enerji kaybının en fazla binaların aşırı derecede ısı kaybetmesi ile gerçekleştiğini dile getirdi, bunun sonucunda işletmelerin reaktif (cezalı) enerji bedeli ödediklerinin tespit edildiğini vurguladı. Enerji verimliliği için işletmelerde motorların ve aydınlatmaların yeni nesil motorlarla değiştirilmesi gerektiğinin de altını çizen Akıncı, ''Üretim proseslerinin yeni nesil ünitelerle değiştirilmesi de enerji verimliliği sağlarken, ürünlerin kalitesi bakımından ve işletmelerdeki ısı kaçaklarının önlenebilmesi için de önlemlerin alınması gerekmektedir''diye konuştu.
     
Akıncı, ayrıca 5 adet üye firma üzerinde gerçekleştirilen farklı verimlilik arttırıcı proje sonucunda yaklaşık bir yıl içerinde gerçekleştirilen 791 bin liralık bir yatırım ile 432 bin liralık tasarruf elde edildiğini de sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/musiad-gelecegin-enerji-kaynaginin-yenilenebilir-enerjiler-oldugunu-biliyor_104918.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!