Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bitmeyen Tadilat Kızdırdı!

Atatürk'ün Selanik'teki Müze Evi'nin bir yıldır tamamlanamamasına yurttaşlar tepkili...

yapi.com.tr
Bitmeyen Tadilat Kızdırdı!

Atatürk’ün Selanik’te doğduğu ev olan ve daha sonra müzeye dönüştürülen Atatürk Müzesi’nde geçen yıl başlatılan bakım ve onarım çalışmaları bir türlü tamamlanamıyor. Türkiye’den Selanik’e giden ve Atatürk’ün evini tadilat nedeniyle ziyaret edemeyen yurttaşlar, uzun süredir devam etmesine karşın bakım ve onarım çalışmalarının tamamlanmamasına tepki gösteriyor.

Cumhuriyet'in haberine göre, bir grup arkadaşıyla Yunanistan’a giden Prof. Dr. Murat Döşoğlu, ziyaret etmek istedikleri Selanik’teki Atatürk Evi’nin “tadilat” gerekçesiyle kapalı olması üzerine, Kültür Bakanlığı’na şikâyet dilekçesi gönderdi.

Prof. Dr. Döşoğlu, geçen yıl haziran ayında başlayan bakım onarım çalışmalarında gereken önem ve hassasiyetin gösterilmediği kanısına kapıldıklarını belirterek Atatürk Müzesi’nin bir an önce ziyarete açılması için bakanlığın devreye girmesi gerektiğini vurguladı. Tadilat çalışmalarında yaklaşık bir yıla gelindiğini ve sürenin uzamasının manidar olduğunu ifade eden Döşoğlu, “Toplum, hiçbir ülkede tarihine düşman olmamıştır. Bu tür yaklaşımlar kabul edilemez ve her kesimden tepki alacaktır” diyerek kaygılarını dile getirdi.

Atatürk’ün eşyası Kocaeli’ne

Atatürk’ün daha önce Selanik’teki Atatürk Müzesi’nde sergilenmekte olan kişisel eşyaları, bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle bir süre önce İzmit’e getirildi. Aralarında kıyafetler, hediye ve günlük olarak kullandığı çatal kaşıklar, birçok fotoğrafında da görülen kahve fincanının da bulunduğu eşyaların bir bölümü Kasr-ı Hümayun’da, bir bölümü de İzmit Müze Müdürlüğü’nde muhafaza altına alınarak sergilenmeye başlandı.

Atatürk’e ödenek yok

Selanik’teki Atatürk Evi Müzesi, Yunanistan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 22 Temmuz 2011 tarihinde “modern anıt” olarak tescil edilmişti. Ardından ilgili Yunan makamlarının onayıyla, dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın istemiyle bakanlık kapsamlı bir restorasyon projesi hazırlamıştı. Tadilat gerekçesiyle müze, 18 Haziran 2012’de ziyarete kapatılmıştı. Tadilat gerekçesiyle ayrıca Atatürk’ün eşyaları da Edirne’ye nakledilmişti. Bakanlıkça, müze, tadilata başlanan tarihten 5 ay sonra, 10 Kasım 2012’de açılacaktı. Ancak, bakanlık “bütçe yetersizliği” nedeniyle açılışı askıya aldı. Bakan Ömer Çelik de 1 Mart’ta yaptığı açıklamada, müzeyle ilgili projenin tamamlandığını ve müzenin nisan ayında açılacağını dile getirmişti. Müze nisan ayında da açılamadı. Bakanlık yetkililerine göre müzenin açılışı 10 Kasım 2013’e kalabilir.

ETİKETLER: Atatürk
http://www.yapi.com.tr/haberler/bitmeyen-tadilat-kizdirdi-_108489.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!